Jak vybrat vhodnou čelovku do podzemí?
Následující postřehy jsou souhrnem zkušeností při výběru nové čelovky. Smyslem textu je poskytnout informace o významných parametrech čelovek a upozornit na nejčastější chyby při výběru a koupi čelovky. Nejdůležitější je řídit se potřebami vlastními a nikoliv názorem prodejce. Zakoupení čelovky bez osobního vyzkoušení jejích vlastností a pochopení významu jednotlivých prametrů může být koupě zajíce v pytli.Před zakoupením čelovky je proto dobré nejprve si jasně určit účel jejího nejčastějšího využití. Zda bude sloužit výhradně jako osvětlení do podzemí, nebo ji hodláme využít i pro turistiku či jízdu na kole. Univerzální čelovka splňující stoprocentně všechny představy uživatele sice neexistuje, ale při dostatku informací lze vybrat nejlepší kompromis, dostupný v době koupě.
Jedna čelovka nestačí
Praktickým řešením je kombinace malé kompaktní čelovky a odolného hlavního světla. Kompaktní čelovka by měla vynikat dlouhou výdrží při světelném toku dostačujícím pro bezpečnou chůzi. Hlavní čelovka by měla poskytovat trvalý světelný tok alespoň 120 lumenů po dobu 8 hodin na jedny baterie s možností krátkodobého přepnutí do režimu velmi vysokého výkonu (více jak 200 lumenů). Kompaktní čelovka je většinou první pořizovanou svítilnou, zejména pro její nižší pořizovací cenu a univerzálnější použití.
Nejdůležitějšími parametry jsou doba svícení a světelný tok čelovky. Tyto dva parametry současně určují potřebnou velikost napájecích baterií. Čím více světla má svítilna poskytovat a čím déle má svítit, tím větší bude její napájecí zdroj. Svítilny napájené mikrotužkovými bateriemi jsou sice schopné poskytnout velký světelný tok, ovšem na podstatně kratší dobu v porovnání se svítilnami napájenými čtveřicí tužkových baterií.
Pokud svítilna používá k napájení 4 tužkové baterie, byla by váha baterií umístěných přímo v reflektoru nepříjemná. Proto bývá zdroj napájení zpravidla oddělen od reflektoru čelovky a bateriové pouzdro je umístěno na zátylku. Tím je dosaženo rozložení hmotnosti a také jejího vyvážení. Reflektor na čele je vyvažován bateriemi.
Naopak svítilny používající menší napájecí zdroje bývají konstruovány tak, že baterie jsou umístěny přímo v reflektoru. Díky tomu je čelovka kompaktní a lehká.
Rozdělení čelovek podle konstrukce
Konstrukce čelovky | Výhody | Nevýhody |
Kompaktní čelovka | + malé rozměry | menší doba výdrže |
Čelovka s bateriovým pouzdrem na týlu | + delší doba výdrže proti kompaktní čelovce | váha baterií na hlavě |
Čelovka s odděleným bateriovým pouzdrem | baterie nezatěžují hlavu baterie lze chránit před chladem | kabel může překážet větší riziko poškození kabelu |
Kompaktní čelovka
Kompaktní čelovky mají zdroj napájení i zdroj světla umístěné v jednom těle. Díky tomu jsou velmi lehké, skladné a praktické. Typickým zástupcem kompaktních čelovek je Petzl Tikka. Hmotnost kompaktní čelovky je mnohdy i pod 100 gramů. Proto se často k jejich nošení na hlavě používá pouze jeden obvodový popruh z pružné textilní gumy. Daní za miniaturizaci je kompromis mezi výkonem a dobou svícení. Kompaktní čelovka bývá vybavena klasickými LED diodami o průměru 5mm nebo jedním výkonovým čipem (Cree, Luxeon) a vyznačuje se dlouhou dobou svícení v řádech desítek hodin.
Kompaktní čelovky jsou v současnosti nejčastěji napájeny:
- třemi mikrotužkovými bateriemi AAA
- dvěma tužkovými bateriemi AA,
- jednou tužkovou baterií AA
- lithium iontovými akumulátory.
- Lithiovými primárními bateriemi typu 1450 (LiSOCL2)
Malá, lehká a spolehlivá čelovka s dlouhou dobou svícení je zároveň ideálním záložním světlem do podzemí. Musí poskytovat dostatek světla pro bezproblémovou chůzi v podzemí. Pohodlně se vejde do kapsy overalu nebo batohu a tak ji lze mít stále při ruce. Také postačí pro turistiku, přehrabování batohu a vaření v kempu, čtení knihy nebo práci s mapou při nočním přesunu.
Při výběru kompaktní lehké čelovky jako záložního světla do podzemí se vyplatí investovat do spolehlivého a prověřeného modelu.
Čelovka s bateriovým pouzdrem na týlu
Čelovka s bateriovým pouzdrem na týlu většinou používá tak objemný nebo těžký zdroj napájení, že jej nejde umístit přímo do reflektoru jako je tomu u kompaktních čelovek. Přední reflektor svítilny obsahuje zdroj světla (LED diody) a regulační elektroniku. Pouzdro umístěné na týlu slouží k uložení napájecích baterií, které by na čele překážely, obtěžovaly by svojí hmotností a převažovaly hlavu.
U čelovky s bateriovým pouzdrem na týlu je zapotřebí vzít v úvahu celkovou hmotnost svítilny včetně baterií, která bude působit na hlavu. Důležitá je i vyváženost hmotnosti čelovky při nošení na hlavě nebo přilbě. Náhlavní gumové popruhy drží na čele reflektor a na týlu bateriové pouzdro. Pokud jsou baterie výrazně těžší než reflektor čelovky, převažují hlavu uživatele dozadu. Pokud je bateriové pouzdro příliš těžké, může delší nošení čelovky způsobit nepříjemné ztuhnutí šíjových svalů. Pokud po zkušenosti s touto konstrukcí čelovek vznikají pravidelné bolesti šíje, je lepší zvolit kompaktní svítilnu nebo svítilnu s odděleným bateriovým pouzdrem.
Díky větším bateriím s vyšší kapacitou (tužková AA) poskytují takto konstruované čelovky větší světelný tok po výrazně delší dobu, než čelovky kompaktní. Typickým standardem této kategorie bývala čelovka Petzl DUO. Po roce 2010 se mezi speleology rozšířily čelovky Fenix, které nabídly LED světlo s dostatečným výkonem při zachování použití AA baterií.
Důležitá je délka kabelu mezi bateriovým pouzdrem a reflektorem. Kabel musí být dostatečně dlouhý k tomu, aby šla čelovka správně upevnit na přilbu. Obvod přilby je mnohem větší, než předpokládaný obvod hlavy. Někteří výrobci čelovek s montáží na přilbu nepočítali. V takovém případě bateriové pouzdro vlivem krátkého kabelu nesedí přesně na středu týla hlavy. Nesymetrické umístění překáží a převažuje. Napájecí kabel musí být mechanicky odolný proti prodření, překroucení a zlomení v chladu. Důležité jsou také kabelové průchodky a chráničky v místech
Čelovka s odděleným bateriovým pouzdrem
Oddělené bateriové pouzdro na prodlouženém kabelu má dva dobré důvody. Baterie nejsou nošeny na přilbě a hlavu tak zatěžuje pouze reflektor svítilny. Odděleně nošené baterie mohou být větší, než byste byli schopni unést na hlavě. Díky tomu si můžete dovolit výkonnější zdroj světla a delší dobu svícení. Baterie s větší kapacitou pak nebude třeba tak často měnit při delším pobytu v podzemí.
Nevýhodou může být omezená pohyblivost, zejména ve velmi těsných prostorách. Proto je zapotřebí volit opět kompromis ve velikosti a kapacitě baterie, aby se bateriové pouzdro dalo pohodlně nosit např. ve vnitřní kapse na hrudi overalu (běžná součást overalů Meander). Propojovací kabel se pak spolehlivě schová od týla hlavy za límec a pod overalem prochází do kapsy. Po oděvu vnějškem vedený kabel může nepříjemně zachytávat.
Volba čelovky podle barvy a šíře světla
Neméně důležitá je i barevná teplota světla a tvar světelného kužele. Vnímání obou parametrů je velmi subjektivní. Každý člověk má jinou preferenci barvy světla i šířky světelného kužele.
Pro mnoho lidí je při pohybu v podzemí důležité plné a intenzivní osvětlení blízkého okolí pro pohodlný a bezpečný pohyb.
Čelovka s širokým světelným kuželem pokrývá periferní vidění oka a pro sledování terénu do dvou metrů před námi není potřeba výrazných pohybů hlavy. Namísto toho stačí puze pohyb očí po osvětleném popředí, podobně jako se díváme na denním světle. Nevýhodou plošného osvětlení v porovnání se směrovým kuželem je jeho menší dosah do dálky. Předměty vzdálené v podzemní chodbě desítky metrů nejsou viditelné tak dobře, jako se směrovým světlem od úzkého paprsku.
Velmi směrové zdroje světla nejsou schopny pokrýt periferní prostor lidského vidění. Taková čelovka nutí zejména při sledování blízkého okolí stále pohybovat hlavou do stran, aby se úzký kužel světla přesouval společně s pohybem hlavy. Výhodou je přehled o vzdálených předmětech.
Vliv šířky paprsku na osvětlenou plochu v podzemí. První snímek ukazuje pro názornost vyfotografovanou zcela prosvícenou chodbu. Na prostředním snímku je znázorněno, jak taková chodba vypadá při pohledu s čelovkou se širokým paprskem. Zde je vidět pod nohy a konec chodby je nasvětlen méně. Třetí obrázek znázorňuje tutéž chodbu při pohledu s bodovým světlem. Konec chodby je nasvícen, ale pro pohled pod nohy je třeba vždy sklonit hlavu.
Kompromisem jsou čelovky s kombinovaným reflektorem, kombinovanými zdroji světla nebo reflektor s odnímatelným difuzerem.
Kombinovaný reflektor umožňuje zaostřit světlo z jednoho světelného zdroje do dvou různých kuželů. Reflektor rozptyluje část světla širokým kuželem do blízkého popředí a část světla
vyzáří úzkým kuželem do dálky. Výsledkem jsou dva překrývající se kužely. Příkladem takové čelovky je Zebralight H31.
Kombinované zdroje světla nabízejí možnost přepínat mezi blízkým širokým a dálkovým úzkým kuželem, případně zapnout oba zdroje současně. Osvětlení blízkého popředí zajišťuje například několik klasických LED diod o průměru 5mm a dálkové světlo poskytuje výkonná dioda s usměrňovací optikou. Příkladem takové svítilny je Princeton Tec Apex. U svítilny Fenix HP 25 jsou naopak použity dva reflektory se samostatným ovládáním.
Odnímatelný difuzer je filtr z průhledného ale zmatnělého plastu, který se umístí před bodový reflektor čelovky. Matný povrch rozptýlí světelné paprsky do šířky a vytvoří plošné osvětlení. Pokud potřebujeme bodové osvětlení, difuzer odklopíme nebo zcela sejmeme ze svítilny.
Homogennost produkovaného světla je taktéž důležitá. V době halogenových a kryptonových žárovek byla osvětlovaná plocha často tvořena soustřednými kruhy o různé intenzitě, mezi kterými byla tmavší místa. To bylo způsobeno zpravidla nekvalitní zrcadlovou parabolou v reflektoru svítilny. Klasické diody o průměru 5mm poskytují rovnoměrně rozptýlené homogenní světlo samy o sobě. U výkonných LED diod se dopňuje odrazný reflektor pro široký paprsek nebo usměrňovací čočka pro vytvoření úzkého paprsku. Na kvalitě této optiky a reflektoru závisí stejnorodost světla. Obvyklým řešením u reflektorů je jejich povrchová úprava nazývaná jako povrch pomerančové kůry. Tím je zajištěno rovnoměrné rozptýlení světla bez slepých míst.
Nejčastější chyby při koupi čelovky
Následující text je sestaven z postřehů zjištěných u překvapených kamarádů, kteří si v začátečnickém nadšení narychlo pořídili čelovku. Pro některé z nich byla ukvapená koupě zklamáním a důvodem ke koupi další čelovky, odpovídající přesněji jejich představám.
- Ukvapenost
Unáhlená koupě hrozí, pokud nakupujeme čelovku narychlo před odjezdem na akci, při sezonních výrodejích v sportovních obchodech nebo na veletrhu outdoorového zboží. Také “akční sleva” dokáže přimět člověka k unáhlené koupi. Pokud se zrovna neorientujeme v aktuálních cenách, vyplatí se raději ověřit výhodnost nabídky v klidu v jiné prodejně či na Internetu. A to i při riziku, že dané “super” zboží již nemusí být k dispozici. Poměrně snadno se dá uvěřit výhodnosti nabídky vytvořené záměnou navzájem podobných modelů (např. podobnost mezi Tikka s 5 ks LED a Tikkina se 2 ks LED) nebo na srovnání cen starého výprodejového modelu s cenami modelů aktuálních. Výprodej modelu čelovky vyrobené před mnoha lety bývá srovnáván s cenou aktuálních moderních modelů. - Nedostatek informací o aktuálních novinkách
Občas se bohužel začátečníkovi “poštěstí” koupit za horentní sumu čelovku, která už zdaleka nepředstavuje žádnou technickou špičku. Prodejci mohou nabízet čelovku za nezměněnou cenu i několik let, přestože konkurence již pomalu zastarávající model slevňuje. Kupující se někdy z nedostatku informací spolehne pouze na rozhodování mezi několika nejdražšími modely v navštívené prodejně. Mezi modely z kterých pak vybíráme stále drahé a ne již nejnovější čelovky. která se Od prodejce pak může začínající jeskyňář odcházet s čelovkou kombinující tři malé 5mm diody a halogenovou žárovku, představující prvotní variantu používanou v letech 2003 až 2005. Přitom lze za stejnou cenu pořídit u jiných prodejců svítilnu s mnohem lepšími parametry. - Naivní pocit, že prodejce ví co potřebujeme a koná pouze pro naše blaho
Prodejce zpravidla sleduje především zisk a podle toho může upravovat svá doporučení pro Vás. Proto je mnohem lepší nenechat nic náhodě a jít kupovat světlo až poté, kdy víte co přibližně potřebujete a z čeho se dá vybírat. Máte větší šanci, že nepodlehnete odborně školenému personálu outdoorových obchodů. Zvláštní kategorií jsou specializovaní prodejci, kteří vpodstatě vždy naleznou řešení, které je dle jejich názoru pro Vás tím nejlepším. Ve skutečnosti půjde o nejlepší řešení z jejich sortimentu a to ještě s ohledem na snahu dosáhnout Vaší stropní částky a nebo zbavit se málo prodávaného zboží. Pobaví, když specialista tvrdošíjně označuje za neřešitelné a nevyrobitelné druhy osvětlení, které se již dávno běžně prodávají a používají.
Zejména při prvním nákupu vybavení je běžné dilema, zda si koupit zvlášť přilbu do podzemí a svítilnu na ni nasazovat pomocí gumových popruhů nebo raději zvolit čelovku pevně montovanou na přilbu. Obě varianty mají své klady a zápory.
Nakonec sice stejně zjistíme, že si musíme koupit malou čelovku pro použití jako zálohu do podzemí a současně jako zdroj světla pro chůzi na povrchu, táboření a podobně. Přesto se může hodit možnost sejmout silné (a drahé) světlo z přilby a použít jej při činnosti, kde potřebujeme hodně světla a nepotřebujeme na hlavě přilbu.
Výhody a nevýhody pevně čelovky pevně montované na přilbu:
Obr. č. 1: Příklad čelovky s popruhy, upevněné na přilbu (přilba Petzl spelios, lampa Petzl Duo)
Obr. č. 2: Petzl Explorer – pevně montovaná čelovka DUO na přilbě Ecrin
- Svítilna montovaná na přilbu od výrobce je zpravidla cenově výhodnější, protože kupujeme dvě věci najednou. Rozdíl může být i více jak 1/3 celkové ceny. Příkladem takového kompletu je přilba Petzl Ecrin + čelovka Petzl DUO (případně i acetylenový hořák Petzl Aceto) nabízená jako komplet s názvem Petzl Explorer nebo lehká přilba Petzl Spelios v sadě s 14 LED čelovkou PETZL DUO 14LED. Zejména Spelios představuje výhodnou sadu.
- Nevýhodou naopak může být především nemožnost sejmout svítilnu pro činnosti, kdy ji nepotřebujeme a mohla by zavazet. Pokud používáme stejnou přilbu i na příležitostné skálolezení nebo výškové práce, pak nezbývá, než lézt stále s čelovkou na přilbě.
- Svítilna v pevné montáži je vpravena do přilby přímo výrobcem, což by mělo být zárukou odborného vytvoření otvorů (dodatečné vrtání je méně vhodné než výrobcem vypalované otvory) a umístění reflektoru na přilbě výrobcem odpovídá maximální praktičnosti. Při domácí dodatečné montáži totiž nakonec narazíme na problém s umístěním upevňovacích otvorů a neobjedeme se bez zaměření polohy čelovky na jiné přilbě, která byla osazena výrobcem.
- Kabel od bateriového pouzdra do reflektoru svítilny je u pevně montované čelovky veden vnitřkem přilby a nehrozí tolik jeho prodření nebo přeseknutí, na rozdíl od popruhové čelovky s kabelem vedeným na přilbě. Porucha propojovacího kabelu mezi pouzdrem na baterie a reflektorem je nejčastějším zdrojem problémů se svítilnou.