Obuv do podzemí

Do podzemí se dá jít prakticky vzato v jakékoliv obuvi. Záleží jen na tom, zda zvolené obutí umožní bezpečný pohyb, pocit pohodlí a zda se obuv návštěvou podzemí nezničí. Jinými slovy i do stometrové propasti se dá slézt v teniskách a zatopená štola se dá projít v pantoflích z tržnice, ale není to vždy tak úplně ono. Pro běžné podzemí, kde se vsykytuje voda a bláto nejvýše do úrovně poloviny lýtek jsou nejlepší volbou holínky.

Pohorky, kanady nebo tenisky mnohdy způsobí před první neočekávanou louží průzkumníkovi podzemí dilema. Zdržující teniskář pak zvažuje, zda projít louží a namočit se hned nebo se nejprve snažit oblézáním namáhavě vyhnout vodě a blátu. Typickým znakem začátečnických akcí bývá dělení před vodou. Holínkáři v klidu pokračují a sledují hladinu vody, jak se přibližuje k okraji holínek. Teniskáři žasnou nad tím, že i v podzemí s emůže stav vody měnit a že tam kde loni šlo projít suchou nohou je dnes 20 centimetrů vody. Mezi nejhloupější nápady v této situaci patří přecházení na boso s vidinou obutí za vodou a přenášení na zádech těmi, kteří mají holínky. V prvním případě hrozí ukoplý palec nebo noha rozříznutá o ostrý kámen či kus železa v dole. V druhém případě pak zaboření nosiče do bláta, ztráta stability a namočení obou zoufalců, rána nedeného do hlavy o strop, namočení zadnice a další vtipné momenty.

Do vody a bláta s hloubkou nad holínky se pak používají různé varianty rybářské obuvi nebo alternativní řešení jako protichemické obleky apod. Níže je uveden seznam nejčastějších druhů obuvi do podzemí.

Nejčastěji používaná obuv do podzemí:

  • holínky plastové
  • holínky gumové
  • vojenské vysoké kožené boty “kanady”
  • pohorky
  • speciální boty pro speleologii a canyoning
  • neoprenové boty s podrážkou
  • boty od protichemického obleku (atomkecky)
  • rybářské holínky do pasu
  • rybářské holínky do výše prsou “prsačky”
  • neoprenové prsačky
Holínky

Vyrábějí se v nejrůznějších variantách s ocelovou ochrannou špičkou pro stavebnictví či odolné vůči elektrickému proudu pro elektrikáře. Nejpodstatnější je materiál, ze ktrého jsou vyrobeny.

PVC holínky bývají zpravidla levnější, jsou tužší a méně ohebné než gumové. Zajišťují lepší odolnost proti prodření a proseknutí, hůře se ale poddávají ohybům nohy. Hodí se skvěle do “choďáků”, starých dolů a podobně. Je obtížnejší je smotat při balení do batohu. V silných mrazech je PVC náchyné na prasknutí. Při obouvání PVC holínek v mrazu může prasknout oblast nártu.

Gumové holínky jsou ve vlastnostech opakem plastových. Gumové holínky se dají při balení srolovat a převázat, lépe se vejdou do batohu. Jsou měkčí, ohebné, gumová podrážka se ale rychleji ochodí a okope. Lépe však přilne při lezení např. na sintru nebo vápenci. Gumová holínka bohužel trpí na proseknutí o ostré hrany. Nejčastěji se holínka prosekne těsně nad zesíleným lemováním podrážky v oblasti špičky nebo paty. Důvodem bývá našlápnutí na ostrý úlomek kamene nebo na železo. Často hrozí proseknutí také v plazivkách, kde se neobejdeme bez všemožného odrážení patami od stropu chodby.

Velikost holínek je ošemetná volba. Zpravidla se vyplatí koupit si holínky o jedno a půl čísla větší, než je obvyklá velikost naší obuvi. Toto pravidlo platí zejména pokud máme ve zvyku nosit do holínek tlusté termoponožky nebo neoprenové ponožky. 

Celkem pohodlnou variantou jsou ultratenké ponožky (síťované polypropylenové) obuté pod silné termo ponožky. Pomohou k odvodu vlhka z bezprostředního povrchu nohou. V případě nabrání vody do holínek tenká vrstva oddělí nohu od nasáklé ponožky. Tenká ponožka nám také pomůže vydržet ve vlněných ponožkách, pokud nám tyto vadí přímo na holou nohu.

Nejlepší možnost je pokud si můžeme před zakoupením vyzkoušet pohodlné zouvání a obouvání holínek s ponožkami nebo neoprenkami tak, jak máme v plánu je nosit do podzemí.

Pokud už vlastníme těžko zouvatelné holínky, dá se vypomoci mikrotenovým sáčkem navlečeným přes ponožku před obutím holínky.Existují také holínky bez látkové výstelky uvnitř, které lze po nabrání vody prostě vylít, vytřít hadrou do sucha a po přezutí ponožek pokračovat v akci s nohama v suchu. Holínky uschnou rychleji, když je ohrneme. Ohrnutím totiž docílíme lepšího tvaru  

Kanady

Kožená obuv a tím i kanady jsou zcela nevhodné do mokrého podzemí. I přes impregnaci silikonovým olejem se namočí a nevyschnou do druhého dne. Zatečou navíc při hladině vyšší, než je všití vnitřního jazyka. Naopak výhodně se mohou hodit v suchých vertikálách, suchých dolech nebo ke kopání na závrtě. Špičky a paty velmi trpí odrážením v plazivkách. Zatímco na holínkách si opotřebení hned tak nevšimneme, kanady lze prodřít i za týdenní výpravu zcela naskrz.

Pohorky

V pohorkách vyrážejí do jeskyní a podzemí snad jen bohatí a nebo zoufalí lidé. Těm prvním je jedno, že si poměrně ryhle zničí a zašpiní drahou obuv. Ti zoufalí zase nemají na výběr a kvůli zapomnětlivosti se jim stalo, že až u vstupu do podzemí zjistili, že si zapomněli přibalit holínky. Celokožené boty trpí vlhkkem a třením podobně jako kanady. Naopak boty s svrškem z gumy a hrubé textilie (např. cordura) zachytí do své mřížky bláto a až po vnitřní membránovou botičku se nasáknou vodou.

Gumové boty pro speleologii a canyoning

V současné době lze pořídit i boty určené pro canyoning a mokré jeskyně. Připomínají křížence mezi holínkou a pohorkou. Jde o PVC nebo gumovou šněrovací botu bez textilní výstelky. Například firma MTDE prodává obuv LACE-UP vyráběnou firmou Etché Securité, která se používá například v kombinaci s neoprenovou ponožkou nebo latexovými ponožkami (upozornil Martin Sluka). Hrubý vzorek na podrážce má zaručit dobrou přilnavost boty k povrchu a všitý textilní návlek u některých modelů brání vniknutí kamínků do boty. Tato obuv je vhodná především do vodních jeskyní a hlubokých propastí s všudypřítomnými vodopádky.

Kombinace silikonových ponožek a pevné gumové obuvi pro canyoning (zaslal Martin Sluka)

Zapoměl jsi na variantu kdy máš v botě vložku z tvrdé karimatky a na normálních ponožkách ten latexový prezervativ. V této kombinaci to funguje jako neoprén: mokro ale teplíčko, navíc máš nejvyšší holiny z celé party a to ještě pod kolenem utěsněné. Takže jsi frajer co může přes jezero, kde všichni ostatní musí složitě přelézat 😀

Odkaz na gumové boty bez textilní výstelky (lze je vytřít a jsou suché) MIC CANYON Shoes vyráběné firmou Etché Securité . Odkaz na latexové ponožky MTDE (21€). Další odkaz na velmi levné PVC boty Onguard (21.89$).

Obr. č. : Bota MTDE Lace-up s robustním vzorkem.

Neoprenové boty s podrážkou

Většinou pocházejí z vodácké nebo potápěčské výstroje. Jedná se o botu s gumovou podešví a s neoprenovým svrškem. Podrážka bývá jen jemně vzorkovaná a není příliš silná. Zapínání bývá z boku na zip a nebo nižší variana bývá nazouvací. Tato obuv se hodí převážně do vodních jeskyní, kde není kontakt s hustým blátem ani ostrými úlomky skal (jako v dolech a jeskyních se sedimenty). Naopak se neoprenové boty nehodí k dlouhému chození. Neposkytují oporu kotníku a mohou způsobit puchýře. Výhodou neoprenu je rychlé ohřívání tenké vrstvy vody nateklé mezi nohu a přilnavou obuv. K jejímu ohřátí vystačíme s tělesnou teplotou. Nevýhodou naopak je nezpevněný kotník, malá odolnost proti nečistotám a již zmíněná hladká podrážka.

Rybářské holínky do pasu

Gumové rybářské holínky se připevňují k opasku a poskytují ochranu před vodou do výše cca. poloviny stehen. Jejich výhodou je reliativně volný pohyb v štolách a jeskyních zatopených nad úroveň běžných holínek. Pořizovací cena mezi pěti sty až tisícem korun není nijak závratná. Jediný problém může být proseknutí holínek na kolenou při plazení přes závaly či plazivky, nacházející se za vodou. Proto je lepší vzít si s sebou klasické holínky na přezutí a nebo nákolenky k ochraně před proseknutím kolenou.

Rybářské holínky do výše prsou – prsačky

Zpravidla bývají vyrobeny z textilie s gumovým zátěrem, z vinylu nebo z neoprenu. Podle materiálu se výrazně cenově liší. Poskytují ochranu před vodou do výše prsou a po obléknutí se připínají pomocí ramenních popruhů. Bývají ještě náchylnější na proseknutí kolenou neš holínky do pasu, zvláště vinylové a zátěrové provedení. Plazení po břiše a lezení po kolenou v ostrých úlomcích kamenů je rychloucestou k jejich proseknutí nebo proříznutí.

Při překročení hloubky dojde k přepadu vody do holínek přes horní okraj a holínky plné vody mohou být poměrně nebezpečné. Proto se vyplatí neukládat si za lacl holínek těžké věci jako akumulátory a části vybavení, které mohou při šlápnutí do prohlubně působit v prsačkách plných vody jako lodní kotva. Další důležitou drobností je nošení opasku, který stáhnutím kolem pasu zamezí masivnímu nalití vodou při nabrání vrchem. Zvláště obtížné je vylézání v prsačkách plných vody z úzkých prostor bez možnosti jejich vylití. Hmotnost vody až 15 kg může na žebříku představovat nepřekonatelný problém.

Boty od protichemického obleku – atomkecky

Atomkecky patří mezi velmi oblíbenou součástku podzemních průzkumníků. Atomkecky se skládají z gumové podešve a nohavic po rozkrok vyrobených z pogumované textilie. Sloužily jako součást protichemického kompletu OPCH. Nabízejí levné a dobře přenosné řešení pro překonání krátkých zatopených úseků. Mnohdy se dají pořídit samostatně za pár desítek korun a lze je nosit i jako zálohu tam, kde by výška holínek nemusela těsně stačit.

Nízká cena a stáří atomkecek jsou bohužel důvodem jejich častého odhazování u brodících míst v podzemí. V některých dolech tak lze najít hned několik sad atomkecek bezohledně odhozených po použití jejich majiteli.