Recenze Explorer cases

O odolných kufrech již byla zmínka v dřívějším článku. Kufry nám v podzemí poskytují především ochranu vybavení před jeho rozbitím vlivem nárazu, ochranu před mechanickými nečistotami a ochranu před vniknutím vody.

České zastoupení Explorer Cases se ozvalo s výzvou k otestování jimi dodávaných transportních kufrů. Slovo dalo slovo a v brněnském sídle čekaly dva vybrané kousky s výzvou k pořádnému otestování.  Testovány byly dva modely, které firma www.odolnekufry.cz sama vytipovala jako nejvhodnější pro cílovou skupinu jeskyňářů a podzemních badatelů. Popisovány budou modely Explorer cases model 2717 a model 3317.

Obr. č. 1 : vyjímatelná brašna a testované kufry Explorer cases modely 2717 3317

Podstatným rozměrem je vždy vnitřní prostor kufru. Při výběru je vhodné započítat nejméně 1,5 cm rezervy kolem veškeré ukládané techniky pro její dostatečné odtlumení. Kupovat kufr na těsno může znamenat, že některá uložená komponenta bude narážet o jeho stěny a nebude dostatečně tlumena. Hodnoty rozměrů testovaných vzorků jsou v tab. č. 1 níže.

Oba testované kufry mají dostatečný rozměr na pojmutí zrcadlovky nebo kompletního fotovybavení s kompaktním aparátem. Větší z modelů by pojal miniaturní notebook (Ebook nebo tablet) a mapovací pomůcky. Pro menší typy zrcadlovek (vstupní a pokročilé modely) může 2217 svým rozměrem bohatě vyhovovat. Pro velké přístroje poloprofesionálního a profesionálního typu bude asi model 3317 nejmenším možným rozměrem na kameru a systémový blesk. Pohyb s tímto kufrem v podzemí už není tak snadný, nevejde se také do každého transportního vaku.

Tělo kufru je vylisováno z odolného plastu a z vnější strany je žebrované pro zpevnění. Zevnitř je kufr hladký, pouze na stěnách jsou vylisované vnitřní sloty (drážky) k rozčlenění vnitřního prostoru nebo uchycení panelu s kapsami na drobné vybavení. Kufr lze použít zcela prázdný, vybavený trhací pěnou a nebo v kombinaci s vyjímatelnou brašnou.

Trhací pěnová výplň je dokoupitelné příslušenství v podobě molitanového bloku s předřezanou čtvercovou strukturou. Z plotny o síle 5 cm lze vytrhávat požadovaný rozměr pro ukládaný předmět, například fotoaparát s objektivem. Desky se na sebe vrství po 5cm, takže na kufr s hloubkou 15 cm jsou umístěny tři na sobě. Výhodou je možnost natrhat si prozměr přesně kopírující tvar předmětu. Nevýhodou může být nutnost vyměnit polstr v případě např. změny fotoaparátu nebo nového objektivu o zcela odlišném rozměru. Molitan je v kufru vložený, lze ho vyjmout a vyčistit. Víko je vyplněno molitanem s výstupky, které mají zajistit lepší kontakt a domáčknutí uloženého vybavení.

Obr. č. 2: pěnová výplň kufru před natrháním prostoru pro uložení techniky

Zajímavým příslušenstvím je vyjímatelná brašna. Jedná se o obdélníkovou fotobrašnu ušitou z netrhavého rip stop nylonu, vyztuženou zvenčí pomocí plastových destiček a zevnitř pomocí pěny o síle 1,5 cm. Brašna je otevíratelná v poloze naležato pomocí dvojjezdcového zipu a lze zcela odklopit její boční díl. Jezdce zipu lze v zapnutém stavu zafixovat pomocí proužků ze suchého zipu tak, aby v kufru volně neklimbaly. Brašna má plastové ucho na horní straně a síťovanou kapsu na drobnosti z vnější strany. K nošení na rameni slouží odnímatelný popruh s polstrováním. Ke snadnému vyjmutí jsou na kratších stranách umístěny dva plastové jazyky. Pomocí nich je uchopení a vytažení snazší.

Obr. č. 3: Pohled na vloženou brašnu se zajištěnými jezdci zipu pomocí suchého zipu a na jazyky k snazšímu vytahování brašny z kufru

Vnitřek brašny je dělitelný pomocí 1 ks podélné a 4 ks příčných přepážek vybavených suchými zipy. Přepážky jsou stejně jako brašna ušity z plastové destičky a pěny, jsou potažené nylonovou látkou. Po vnitřním obvodu brašny je vedený protikus k suchému zipu přepážek, který slouží k jejich snadnému uchycení. Brašna přináší hned dvojí výhodu. Jednak je možné uzpůsobit si a v budoucnu kdykoliv překonfigurovat vnitřní uspořádání brašny. Dále pak stačí po akci vyjmout fotobrašnu a pokračovat v cestování s aparátem v brašně přes rameno. není tedy zapotřebí nosit další pouzdro, do kterého přendáme focení po akci.

Obr. č. 4: menší kufr 2717 se vloženou zrcadlovkou ve vyjímatelné brašně

Brašna má na spodní straně plastové ochrany z jehlanovitých výčnělků, které chrání dno před odřením a ušpiněním při samostatném používání brašny mimo kufr.

Panty spojující víko s tělem kufru jsou z nerezových čepů uložených do masivních plastových nálitků. Panty bez problému unesly kámen hmotnosti 5 kg vložený do modelu 2717 při jeho uchopení za otevřené víko. Víko je zatěsněno pomocí neoprenového těsnění, uloženého v překrývajících se lemech po celém obvodu kufru. Na čistotu a neporušenost těsnění je dobré dbát, zejména pokud s kufrem vyrážíme do vody.

Plavatelnost definuje maximální váhu nákladu v kufru, při které kufr ještě bude plavat. Na přiloženém videu byla plavatelnost testována s 5kg balvanem. Kufr si “oddechnul” přes vyrovnávací ventil několik bublin. Vnitřek kufru zůstal v suchu. Hladina ponoru byla blízko čáry otevírání kufru a po záměrném otevření kufru ve vdoě došlo k jeho potopení.

Video: plovatelnost kufru s valounem o hmotnosti 5 kg vloženým dovnitř. Čára ponoru je blízko úrovni víka, po záměrném otevření došlo k nabrání vody.

Zde je možná na místě zmínka o příhodě špičkového českého speleopotápěče R. Husáka, který v obdobném plovatelném kufru utopil fotografickou výbavu. Při plaveckém výletu na ostrov v moři si všimnul nevyvážené polohy svého kufru, který za sebou vlek. Po bližším ohledání zjistil, že do kufru vnikla voda a jeden roh se potápí. Skřípnutý popruh od fotoaparátu mezi uzavírací víko měl za následek vniknutí slané vody do jeho profesionální výbavy.

Obr. č. 5: vzduchový výpustný ventil ke srovnání tlaku uvnitř kufru.

Explorer cases 2717Explorer cases 3317
vnitřní rozměryA= 27,6cmB= 20 cmC=17 cmvnitřní rozměry A= 33,6cmB= 23,4 cmC=17 cm
vnější rozměry A= 30,5 cmB= 27 cmC=19,4 cmvnější rozměry A= 36 cmB= 30,4 cmC=19,4 cm
další rozměryD= 3,5 cm E=13,5 cm další rozměryD= 6,8 cmE= 10,2 cm
hmotnost prázdný 1,93 kg hmotnost prázdný 2,29
hmotnost s pěnou 2,12 kg hmotnost s pěnou 2,51
 plovatelnost (vztlak) 6,7 kg plovatelnost (vztlak)7 kg

Tab. č. 1 : přehled rozměrů a vlastností kufrů

Obr. č. 6: legenda k uváděným rozměrům kufru

Příslušenství

Explorer cases vyrábí pro své kufry krom pěnové výplně a vyjímatelné fotobrašny také další doplňky. Za zmínku stojí především backpack. Je to přídavný zádový systém s popruhy, který umožňuje nošení kufru na zádech jako batoh. Na kufr se připíná pod jeho uchem pomocí plastového trojzubce. Batoh je vybaven kapsou na suchý zip a bederním popruhem. Mezi další doplňky patří zámek, pomocí kterého lze kufr uzamknout u jeho uzavíracích klips.

Obr. č. 7: Backapack (zdroj www.odolnekufry.cz)

 Prozatimní zkušenosti

Po různém polstrování speleovaků, balení fotobrašen do igelitu a odřezaného kanystru a lovení aparátu z barelu se na kufr velmi rychle a snadno zvyká. Celkem rychle se při pohybu v podzemí zvyká  i na občasné popohazování s vybavením všude tam, kde jsme s hrůzou dříve spouštěli speleovak. Kufr se dá zavěsit na karabinu a tak se dá na laně nosit pověšený pod sebou v pomocné smyčce, podobně jako transportní vak. Díky kufru se dá foto výbava bezpečně dostat do zatopených štol a za polosifony v jeskyních, kde bylo dříve focení jen těžko představitelné.

Obr. č. 8: za bočnici ucha kufru lze zaháknout i malou karabinu.

Kufr se dá nosit v transportním vaku a nebo pohotověji přes rameno na dodatečně přidaném popruhu. Od vláčení po kamení se rychle objeví vrypy a do žebrových výztuh se rychle zanese bláto, ale na to je potřeba si zvyknout. Kufr je opravdu určen na tvrdé zacházení a šrámy jsou jen kosmetická záležitost.

Obr. č. 9 : ladné pohazování zrcadlovkou.

Před špinavýma rukama, rozptýlenou vodou a prašným prostředím v místě focení však fotoaparát neochrání žádný kufr. Proto je vhodné nosit s sebou ručník nebo vlhčené ubrousky na utření rukou, abychom si nezanesli nečistoty do techniky nebo vnitřní pěnové výplně v kufru.

Video: test odolnosti pantů kufru pomocí 5 kg valounu.

Video: test mechanické odolnosti víka kufru pomocí 5 kg valounu

Odkazy