Základní výbava do podzemí

Následující text obsahuje stručný souhrn tipů začínajícím nebo občasným průzkumníkům a návštěvníkům podzemí, jak se co nejsnáze vybavit pro relativně pohodlný a bezpečný pobyt v podzemí. 

Oblečení do podzemí

Pokud přemýšlíte o tom, že použijete pro návštěvu podzemí stejné oblečení jako to v kterém jste k podzemí přicestovali, pak velmi pravděpodobně riskujete návrat ve špinavém oblečení. Je lepší pořídit si extra převlečení do podzení, než se v podzemí neustále rozhodovat, zda se můžete posadit na zem nebo se třebas plazit kousek blátem či zúžením v chodbě. 

Základem je obléknout se přímo na tělo teple a vně na povrch odolně. Termoprádlo z polypropylenu (Moira, Klimatex apod.) je dnes cenově dostupné a je praktičtější než bavlněné tričko či košile, které po propocení začne studit.

Vrchní vrstva oděvu by měla vydržet otěr při plazení po kolenou a loktech, sjíždění šikmin po zadnici nebo tření zádové části o stěnu při lezení rozporem. Asi málokdo by hned kupoval speleologickou kombinézu v ceně dvou až tří tisíc korun. Do nepříliš vlhkého podzemí lze jít v montérkách a nebo opravářské kombinéze z bavlněného kepru, který lze případně upravit impregnací ve spreji pro dosažení vodoodpudivosti. Vyloženě chodící podzemí bez vody se dá absolvovat ve starých šusťákách, které ale v mokru a při plazení nadělají mnoho patálií. Šusťák (zvláště starší) se celkem rychle prodře při tření či natrhne při zachycení o výstupek. V podzemí s kapající vodou propouští a nevsakuje a po chvíli spolehlivě povede vodu k vrstvě oblečení, která je oblečená  pod ním.  V suchém podzemí je tedy lepší volbou montérkový komplet či kombinéza.

Často používanou alternativou jsou nejrůznější specielní obleky z army výprodejů. Například motostřelecké kombinézy, letecké kombinézy z bavlny nebo protichemické obleky. Protichemické obleky jsou odolné proti vodě i otěru, je však zapotřebí počítat s pocením a teplem způsobeným jejich neprodyšností. Společnou vlastností obleků z army výprodeje je mnohdy velmi nízká pořizovací cena.

Obuv do podzemí

Nejvhodnější jsou holínky. Ochrání nohu před blátem a vodou až do výšky 30 cm, dobře se udržují, jsou levné a tudíž příhodnější ke zničení než Vaše nové pohorky. Pokud si kupujete holínky zvlášť pro podzemí, vyplatí se koupit o číslo větší, aby se do nich vešla silná ponožka. Lze nosit také kanady, ovšem ty už promoknou a kůže nese špatně všudypřítomné vlhko. Také čištění není tak snadné jako u holínek. Navíc špičky a paty kanad odcházejí při plazení v podzemí velmi rychle – nejprve se odře barevná laková úprava kůže a poté se kůže rychle tenčí a rozedírá. Nejlevnější holínky z PVC lze pořídit do dvou stovek korun. 

Rukavice do podzemí

Je lepší roztrhnout rukavici, než ruku. Do suchého podzemí postačí klasické pracovní rukavice, které lze zakoupit v prodejnách ochranných pomůcek, prodejnách typu Baumaxx a Hornbach ale v nouzi mnohdy i na benzínové pumpě. Do vlhkého a blátivého podzemí se hodí celopogumované rukavice s textilním vnitřkem. Bývají dražší než pracovní, ale dají se vyprat a použít opakovaně.

Přilba do podzemí

spolu s čelovkou asi nejdůležitější součást výbavy. Nemusíte hned věšet hlavu, že většina jeskyňářů používá pohodlnou a prověřenou přilbu Petzl Ecrin v ceně kolem dvou tisíc korun (rok 2008), na kterou třeba nemáte prostředky. Obdobné modely jiných výrobců se dají sehnat od 1000,- Kč (rok 2008) v závislosti na jejich provedení. Důležitým kriteriem může být, zda přilba disponuje úchyty pro připevnění gumových popruhů čelovky.

Řešením může být i stavařská přilba, u které je dobré upravit podbradní pásek z jednoduchého tvaru “I” na tvar “Y” tak, aby Vám nepadala z hlavy. Takovou přílbu lze pořídit v bazarech od několika desítek korun do pár set dle stavu a kvality. Hasičksé přilby  jsou zcela nepohodlné jsou díky jejich velikosti a provedení. Pokud potkáváte v podzemí lidi s tzv. želvou (stará hornická přilba), vězte, že na jejím užívání není téměř nic praktického. Jedná se spíše o “módní” záležitost, která se jakž takž nosí ve volně průchozích chodbách, ale v plazení už není ideální a hůře se na ni připevňuje čelová svítilna. Naopak hodně populární byla a dodnes stále  zůstává přilba vzoru Baník, což je laminátová  vypouklá skořepina s uchycením na NiFe lampu.

Ať už máme přilbu jakoukoliv, před jejím pomalováním a polepením samolepkami světoznámých klubů a výrobců vybavení nezapomeneme jinou věc. Vložíme do přilby  termoizolační folii. Je to jediný předmět, který může být uvnitř přilby uvnitř přílby. Folie bude tiše připravena poskytnout nám tepelnou ochranu v případě nehody nebo neočekávaného prodloužení pobytu pod zemí (např. z důvodu přehrazení cesty vodou, nechtěnému uzamknutí v jeskyni, závalu apod.).

Osvětlení do podzemí

Asi nejdůležitější část vybavení, na kterém bez nadsázky může záviset Váš život. Pokud jste používali jako hlavní zdroj světla ruční svítilnu, zapomeňte na ni. Čelovka Vám uvolní ruce a svítí ve směru, kterým se díváte. Při výběru svítilny se řiďte především tím, aby poskytovala dostatek světla pro přehledný a jistý pohyb v podzemí a zároveň aby vydržela svítit dostatečně dlouho bez výměny baterií. Od začátku počítejte s tím, že si musíte koupit dvě čelovky. Záložní svítilna je prostě nutnost. Častým řešením je, že se jedna hlavní svítilna namontuje napevno na přilbu a záložní svítilnu můžete nosit např. pověšenou na krku za náhlavní popruhy.

Pokud hledáte pravidlo pro stanovení počtu baterií (dobu svícení), pak jednou z možností je odhadnout dobu celkového pobytu a tu předimenzovat třikrát. Vyčleníme-li si pro cestu “pod zem a zpět” čtyři hodiny, pak počítáme s osvětlením nejméně na 12 hodin. Uživatelé čelovek s několika malými 5mm LED diodami mohou namítat zbytečnost těchto úvah při výdrži čelovek v řádech desítek hodin na nové alkalické baterie. Rizikem však jsou tzv. výkonové LED o příkonu až 5 Wattů, které dokáží nabíjecí tužkové baterie doslova  vysát za pouhé dvě hodiny.

Existují dva hlavní důvody, proč nešetřit na svítilně. Tím prvním je určitá záruka odolnosti a spolehlivosti svítilny. Tedy cena za to, že se na ni můžeme spolehnout a s největší pravděpodobností se vyhneme neustálým opravám. Se spolehlivostí krom komfortu používání souvisí i zmiňovaná bezpečnost. U kvalitní svítilny by se nám nemělo stát, že svítilna zhasne pokaždé, když vlezete do nějaké stísněné plazivky. Druhým důvodem k investici do svítilny je samotný motiv Vašeho bádání v podzemí. Dopřejte si tedy, abyste skutečně viděli i dále než jen na tři metry a abyste si prohlédli celé místo kde jste byli, ne jenom cestu kudy jste šli.

Pokud časem zjistíte, že vás podzemí baví a chcete do něj chodit častěji, investujte do své výstroje. Prvním nákupem by měla být přilba. Dobře vybraná přilba je zárukou spolehlivosti, bezpečnosti a pohodlí při nošení. Druhým prvkem výbavy k inovaci je overal. Dobře vybraný overal umožní volný pohyb a po jeho obléknutí odpadnou obavy ze znečištění nebo poškození oblečení používaného místo kombinézy. V overalu mnoho průzkumníků získá lepší kontakt se stěnami a podlahou podzemí, rpotože se přestanou bát klouzat ze šikmin, nalehávat na stěnu při přelezu, plazit se po břiše a jinak splývat s povrchem podzemí. Třetím nákupem jsou kvalitní holínky, respektive výměna PVC za pryžové. Rozdíl spočívá v jejich lepší přilnavosti podrážky při lezení, nepraskají v ohybu chladem a lépe se poddají noze.