Ponožky do podzemí

Zima od nohou na pohodlí nepřidá a gumové holínky příliš nezahřejí. Proto se vyplatí pořídit si teplé ponožky. Do suchých jeskyní se hodí klasické teplé a silné ponožky. Na silnou ponožku je dobré myslet už při výběru velikosti holínek, abychom se do nich se silnou fuseklí pohodlně vešli a nemuseli nás po akci z holínek vyzouvat kamarádi. Občas se dá všimnout, že si někteří lidé navlékají na silné ponožky mikrotenový pytlík ze samoobsluhy. Využívají klouzavého povrchu pro znažší zouvání holínek přes nárt.

Klasické ponožky

Podkolenky nebo ponožky s vysokým kotníkem překryjí nohavice podoveralu a zamezí jejich stahování a odhalování holeně. Silné ponožky se hodí především polypropylenové, případně polypropylen s příměsí bavlny. Bavlna sice přidá na příjemnějším pocitu když jsou ponožky suché, ale v případě namočení se lepí na nohu a studí. Polypropylenové smyčky dokáží lépe udržovat izolační vzduchovou vrstvu a udržovat teplo i ve vlhké ponožce.

Termo podkolenky se smyčkovaným  polypropylenem a zesílenými patami a holení
Termo ponožky polypropylen bavlna- Zesílené na patě a s podélnými větracími kanálky na vršku chodidla

Obr. č. 1 a 2 : polypropylenové termo podkolenky a ponožky s výztuhou paty proti sešlapání

Polypropylen s příměsí vlny má výborné vlastnosti v odvádění potu a hřeje i v případě namočení, zapaření a propocení. Vlněné vlákno však svojí šupinkovatou strukturou může u někoho kousavě dráždit kůži. Je dobré si odzkoušet snášenlivost  před tím, než se navlékneme do vlněných ponožek a po zpocení daleko za vchodem zjistíme, že nás hryžou jako čert. Celovlněné strojně pletené ponožky jsou nejteplejší z klasických ponožek. Pokud nás koušou, lze si pomoci podvlečením mezivrstvy tenkých polypropylenových ponožek z Moiry, Klimatexu nebo podobného síťového polypropylenu.

Tenké sí´tované ponožky polypropylen - bavlna

Obr. č. 3: tenké síťované ponožky z polypropylenu,  použitelné do neoprenek nebo pod vlněné ponožky.

Další možnosti

Zvláštní kategorií jsou takzvané babičkovky. Ručně pletené vlněné ponožky jsou opravdovými drtiči mrazu a pokud nám nevadí vlna v kontaktu na kůži a jejich struktura vytlačená do chodidel, poskytnou nám teplo do spacáku, promrzlé chaty i v holínkách při dřepění během mapování.

Pletené drtiče mrazu od babičky

Obr. č. 4 : Babiččiny pletené drtiče mrazu

Bonekanové ponožky jsou ze syntetickou tkaninou spojeného umělého kožíšku a jsou hojně používány mezi potápěči. Bonekan hřeje i mokrý a jedinou jeho nevýhodou je, že se sepere  a sešlape.

Polartec, polarstretch nebo obecně jakýkoliv fleece je velmi hřejivý zejména na spaní ve spacáku a ohřátí nohou při odpočinku na boudě nebo v táboře. V holínkách se takové ponožky rychle sešlapou na tenkou vrstvičku a kontaktem s holínkou začne noha chládnout. Ztrácí se tím totiž pro fleece typická izolační vrstvička vzduchu.

Ponožky z materiálu Polartec

Obr. č. 5: polartecové fleece ponožky

Neoprenové ponožky se vyplatí vzít do holínek, počítáme-li s vodou. Voda v holínce sice po chvíli pronikne i do neoprenové ponožky, ale malé množství vody v tenké vrstvě mezi neoprenkou a kůží se stíhá ohřát naším tělesným teplem na snesitelnou teplotu. Někteří lidé si berou pod neoprenku ještě tenkou polypropylenovou nebo polarstretchovou ponožku k změkčení, zateplení a zpříjemnění. Neoprenové ponožky mohou být zdrojem nepříjemných odřenin, pokud v nich s mokrýma nohama absolvujeme delší pochod. Chozením se také rychle sešlape pata a z dvou nebo třímilimetrového neoprenu zůstane jen krycí textilie. Že nám neoprenky dosloužily poznáme vemi rychle, začnou st udit od paty. Pokud nechceme aby neoprenové ponožky žily vlastním životem, musíme dbát na jejich oboustranné vyprání po každé akci a usušení s obracením naruby.

Obr. č. 6 : Neoprenová ponožka pro vodáky