Lezecký nůž


“Po zdolání Křížového komína jsme ve Větrné propasti prokopali zával v jediné chodbičce, která z komína vycházela. Za závalem byla další volná prostora ke slanění. Bylo zapotřebí oddělit a přinést zbylou část lana, kterým jsme vystrojili komín. Jenže ouha, nůž zůstal doma. Hodil by se i plamínek karbidky, tu však před pár lety na trvalo vystřídalo elektrické světlo. Jak jen oddělit potřebné metry lana?
 Nakonec jsem napnul lano přes hranu vápencové skály a několika údery ho přeseknul kladivem z vystrojovací sady.”

  Bez nože se v podzemí dá obejít, ale objeví se okamžiky, kdy byste za něj dali cokoliv. Není třeba mu přikládat zvláštní moc, je to prostě pomocník. Od namazání chleba, přes otevření lahvového piva, uřezání zamotaných popruhů, zkrácení nohavic u kalhot, opravy karbidky nebo jakékoliv jiné činnosti. Při speleoalpinistické činnosti je nůž vpodstatě povinnou součástí výbavy.

  Pracovní nůž singing rock je licenčně vyráběný nožík předurčený pro okruh lidí zabývajících se lanovými aktivitami. Vyrábí ho česká firma Mikov a je doplněn laserovaným logem firmy Singing rock. Střenka je z matovaného plastu s příčným vroubkováním. Čepel nože je provedena z nerezové oceli a je dlouhá 80 mm. Hmotnost nože je 83 gramů. Proti samovolnému zavírání je vybaven bezpečnostní pojistkou, po jejímž stlačení lze nůž zavřít.

Nůž se prodává za cenu nižší než 300,- Kč a dalo by se říci téměř poloviční částku oproti jeho francouzské variantě Petzl spatha. Hlavní rozdíl mezi Singing rockem a spathou je v tom, že kruhovým otvorem střenky Spathy se dá provléknout karabina. Naopak Spathu nelze otevřít tak lehce pomocí jedné ruky. Pokud necheme nožík ztratit, můžeme ho navléknout na kus reep šňůry skrze dírku v spodní části střenky. Dále se dá nůž připnout na opasek pomocí pružné ocelové spony, která je k plastové střence přinýtována napevno. Nehrozí tak vypadnutí šroubků, jako u některých hobby a army nožíků.

Dva otvory v čepeli nože umožňují jeho otevírání pomocí jedné ruky. Stačí vtisknout do většího z otvorů proti sobě palec a ukazovák nebo palec a prostředník a po překonání počátečního odporu dokončit otevření pohybem palce. Lze se jen domnívat, zda smyslem otvorů je snadné otevírání, nebo i odlehčení čepele nože, či snad estetické záměry. Každopádně při mazání sýra nebo paštiky si majitel nožíku posteskne, že větší z otvorů by asi bohatě stačil. Oba otvory se totiž až příliš snadno zanáší. Majitel tohoto jinak bezva nožíku se tudíž bude muset naučit nanášet na chléb tenké vrstvy.

Pojistka proti samovolnému zavírání nože je dobře nahmatatelná a ani po roce používání se nestane, že by selhala. Nůž celkově, ač působí na první pohled trochu lacinnějším dojmem, dobře odolává nečistotám a hrubšímu zacházení. Jeho ztráta bude vzhledem k ceně docela rychle oplakatelná, spíše si uvědomíte, jak jste si na něj zvykli. Nebýt té zbytečné dírky v přední části čepele, byla by to naprosto bezvadná kudlička.


Odkazy :