Batoh do podzemí

Transportní vaky do podzemí – rozdělení a zůsob použití

Transportní vak (speleovak, spelák, transporťák, pingl) je batoh pro pohyb v podzemí a vlastně i kolem podzemí. Vyroben je zpravidla z plachtoviny, což je například materiál Plastel – průmyslová tkanina s oboustranným silným PVC zátěrem. Výhodu hrubé tkaniny a jendoduché konstrukce speleovaku si uvědomil každý, kdo po pár akcích v podzemí odrovnal klasický batoh.


Nejčastější provedení speleo vaku a označení jeho částí. Popis jednotlivých částí podle čísel viz. dále v textu.

Transportní vak je sice podobný batohu, ale v jeskyních na našich zádech většnou dlouho nepobude. Úzké a na lezení náročné prostory vyžadují aby se dal vak bezpečně a prakticky podávat, předávat, protahovat a sundávat ze zad. Popruhy vaku (1) by měly být dostatečně široké aby se nezařezávaly do ramen a tuhé aby se nepřekrucovaly při nasazování vaku na záda.

Při pohybu na laně je lepší pověsit vak pod sebe, než ho nosit na zádech. Vak pověšený do centrální karabiny na rozdíl od vaku na zádech nezmění těžiště a lezce a nebude lezce při pohybu na laně převracet nazad. Zároveň zavěšený vak nezavazí v slanění do užších prostor a lze se ho poměrně rychle zbavit při obtížích. K zavěšení slouží smyčka nebo kus lana nazývaný lounge, který je připojený za pevné, nosné oko speleovaku. Smyčka je součástí vaku a karabinou se věší do centrální karabiny.

Při podávání speleo vaku příjde vhod popruhový úchyt na dně vaku (3). pomocí něj lze mít kontrolu nad vakem při podávání vzhůru nebo přes zúžený průlez. Vak za popruh lze zatlačit kupředu k předání ale i potáhnout zpět při zaseknutí.

Požadované vlastnosti transportních vaků :

  • snadná omyvatelnost od nečistot (jílůz jeskyně, okry z dolů, písek apod.)
  • odolnost vůči abrazi – vak musí vydržet vláčení po zemi, tření o stěnu
  • snadná uchopitelnost – systém chytů a poutek musí umožňovat
    • vláčení vaku v plazivkách,
    • nošení v jedné ruce v úžinách,
    • zvedání nad hlavu při podávání,
    • přitáhnutí k sobě pomocí šňůry nebo ucha skrze zúžený průlez,
    • podávání mezi dvěma lidmi přes propástku,
    • zavěšení pod sebe při pohybu na laně.

Druhy vaků podle použití:

  • Lanové (rope bagy)
  • Menší osobní (personálek, speláček, pinglík)
  • Velkoobjemové (mrtvá teta, hovado)
  • Příruční pytlík (buzerpytlík)
  • Speciální vaky na konkrétní vybavení

Lanové vaky
Mají zpravidla kruhové dno průměru do 25 cm a je výrazně protáhlého tvaru. Výborně se hodí pro svislé úzké jeskyně, kde nepřekáží při zavěšení “pod sebe” a zároveň se nechá protlačovat úzkými meandry. V případě že má vak ve dně díry, jsou tyto určeny k odtoku vody v mokrých jeskyních. Padající voda se tak nezadržuje ve vaku a nezatěžuje lezce, ale namísto toho plynule odtéká. Tento vak bývá vybaven i smyčkou z 8mm reep šňůry k zavěšení vaku do sedacího úvazku.

Osobní vaky
Vak objemu kolem deseti litrů se hodí k uložení jídla, mapovací výbavy, malého fotoaparátu nebo náhradního oblečení. Je to přesně ten vak, který se hodí pro exkurzi nebo běžnou pracovní akci v podzemí. Nepřekáží příliš při průstupu (na rozdíl od poloprázdného velkého vaku) a umožňuje nám dopřát si komfort v podobě svačiny, teplého čaje a rezervní mikiny.

Velkoobjemové vaky
Jsou schopné pojmout 40 i více litrů nákladu. Zpravidla slouží ke sbalení a dopravě veškerého materiálu k podzemí. V takovém případě má trnasporntí vak klidně 80 až 120 litrů. Je však jen málo expedičních jeskyní a dolů, které svými úžinami dovolí transport s nabaleným velkým vakem s výbavou na několik dní. V takovém případě se transportuje vybavení v několika vacích o objemu cca. 40 litrů.

Příruční pytlík
Buzerpytlík je zmenšeninou speleovaku od průměru cca. 10 cm a výšce 20 cm a objemu 2 litry až po 4 litrové pytlíky, které se pomocí jednotho popruhového poutka zavěsí na karabinu. Může být nošen na sedacím úvazku nebo na opasku a slouží k ukládání osobních drobností. Příruční pytlík může obsahovat cokoliv, od záložních blokantů a karabin, přes lékárničku nebo trubičkový detektor stavu ovzduší, až po nabalenou svačinu a termoizolační folii s kusem reep šňůry.

Speciální vaky
K přepravě a ochraně cenných a na špínu a otřesy citlivých zařízení, nástrojů a přítrojů se používají speciálně vyrobené vaky a pouzdra. Jsou to zejména vaky na vrtačky, fotografické vybavení, mapovací pomůcky nebo na pomůcky k mikrotrhacím pracem (na patronkové střílení).

Správná volba vaku je velmi důležitá. Člověk se tak vyhne nepříjemnostem s přebalováním věcí těsně před úzkým meandrem, přímo v jeskyni.

Při nákupu speleovaku Vám může v rozhodování pomoci některá z následujcících rad:

Hubené a dlouhé vaky s otvorem na dně jsou určené pro nasmyčkování lana k vystrojování vertikál. Otvory ve dně způsobí při použití tohoto vaku k transportu vybavení v blátivých prostorách proniknutí bláta do Vašeho vybavení ve vaku. Příliš dlouhý vak se špatně poponáší v úzkých prostorách, kde musíte vak sejmout ze zad a nést ho v jedné ruce před sebou.
Všitý textilní komínek uzavírající hrdlo vaku musí jít snadno a rychle zavřít pomocí šňůrky se stahovací patentkou. Někteří výrobci dělají tunýlek na šňůru příliš úzký a zavírání vaku je nepohodlné, pomalé a otravné.
Vak by měl mít zádové popruhy konstruované tak, abyste ho mohli snadno sejmout ze zad v úzkých prostorách a nést ho v ruce před sebou.
Vak který chcete mít na laně pod sebou by měl být vybaven smyčkou ze silné reep šňůry opatřenou pojistnými uzlíky tak abyste ho mohli zavěšený pod sebou otevřít a manipulovat s vybavením uloženým uvnitř.
Do úžin vybírejte vak který není příliš široký a je vybaven úchytem cca. uprostřed zádové části. Pomocí něj lze vak snáze posouvat úžinou, zejména při výstupu do vrchu.
pokud vak nemá nastavitelné zádové popruhy, věnujte pozornost tomu, jak snadno je sundavatelný z ramen. Zejména vaky s popruhy uchycenými do jednoho místa (ne vedle sebe ale sešité do jednoho bodu v horní části) jsou hůře snímatelné ze zad. To může v úzkých prostorách a na koncíh žebříku způsobit nemalé trable.

Kde speleovak koupit a za kolik?

Nejdražším řešením jsou vaky od francouzské firmy Petzl. Cena vaků se pohybovala v roce 2008 od 1500,- Kč za malý osobní vak až po 2800,- Kč za velkoobjemový vak. I přes jejich propracovanost je cena pro naše poměry příliš vysoká a tyto vaky si kupuje jen málo jeskyňářů. Zpravidla ti, kteří krom propracovaného vaku hledají i zvučné jméno a na cenu příliš nehledí.

Transportní vaky v cenách od cca. 600,- do cca. 2000,- Kč vyrábí slovenská firma Meander. Tyto vaky jsou precizně zpracované a používají je dnes jeskyňáři na celém světě. Meander vyrábí opravdu kompletní paletu tvarů a objemů od osobních pytlíků až po velkoobjemové vaky.

O něco nižší cenu nabídne Romana Hýsková v Moravském krasu. Ta produkuje obyčejnější vaky řešené úsporněji. Speleovaky Hýsková se od meanderu liší například tím, že nemají takové množství úchytů na bocích a uvnitř vaku. Vaky od Romany jsou na první pohled typické symbolem netopýra, našitým na vaku.

Pro nenáročnější použití lze též pořídit transportní vak pro výškové práce, dodávaný prodejnami osobních ochranných prostředků Canis. Vak je vyrábě v Polsku firmou Protekt. Jeho cena se pohybuje na konci roku 2007 mírně přes 300,- Kč. Jednoduše řečeno, na běžné chodičky po dolech a jeskyních bohatě stačí vak z Canisu. Vzhledem k jeho velmi zjedodušeným popruhům a absenci dalších poutek je trošku problém s jeho vláčením složitějšími jeskyněmi. Na druhou stranu měkká a odolná plachtovina z které se tyto vaky vyrábí snese i hrubé zacházení a je dobře omyvatelná.

Dále se vaky dají zakoupit od Alpin Bupex nebo například svařované od Singing Rocku.


Jeskynní bláto upraví jakýkoukoliv značku a barvu speleovaku do uniformí hnědé.

Vak “od Hýskové” je dobrý i na pořádné rasování, ale nevydrží tolik jako Meander. Plachtovina je tužší proti ostatním vakům a časem se vlivem otěru i hůře omývá. Vaky od Hýskové jsou nezaměnitelné díky modré barvě a našité siluetě netopýra, které tvoří stálou image této firmy. Výhodou vaků je příznivá cena a robustní řešení. V Moravském krasu s tímto vakem chodí nejedna postavička i do práce namísto batohu.

Dále jsou v ČR prodávány transportní vaky od firmy Singing Rock. Jejich zvláštností je, že mají vysokofrekvenčně svařované švy.

Dříve také vyráběla transportní vaky brněnskáfirma Gemma, která produkci ukončila cca. v roce 2004 a krom konkrétních zakázek vaky neprodukuje. Je škoda, že tyto poměrně kvalitní vaky nenašly cestu ke svým zákazníkům. Ještě v roce 2005 vyrobila Gemma zakázku 50L velkých vaků pro Francouzské jeskyňáře, se kterými se lze občas setkat.