Barely a dózy do podzemí

Dózy

 K přepravě a ochraně menších (a méně drahých)  věcí lze s úspěchem použít dózy určené původně na uchování sypkých a kapalných potravin.Například  lock&lock dózy umožňují bezpečné uzavření pomocí klipsů a jsou vybaveny gumovým těsněním. Jsou čiré, odolné mrazu a z poměrně mechanicky odolného polyetylénu. Vyrábějí se v různých tvarech a dají se po vypolstrování použít například pro bezpečnou přepravu kompaktního fotoaparátu, speleologického měření, potravin a podobně.

Dózy se dají koupit v každých lepších domácích potřebách a ceny se pohybují od sta do dvou set korun dle velikosti. Jsou o mnoho odolnější, než klasické krabičky k ukládání potravin a ohřevu v mikrovlnné troubě.

 Barely do podzemí

Barel si lze buďto zakoupit za řádově tři až pět set korun nebo ho sehnat použitý od nějakých neškodlivých  chemikálií od známých v chemickém průmyslu. Rozdíl je jediným a sice líbivá nálepka na chemickém barleu prodávaném v sportovní firmě. Barel má tu výhodu, že je vodotěsný, vzduchotěsný a drží tvar. Lze do něj ukládat potraviny, fotoaparát nebo třeba lehký spacák pro orchranu  před namočením v zatopených částech podzemí.


Malý barel o objemu 5L používaný v průmyslu k přepravě a ukládání sypkých hmot.

Malé barely mívají víko opatřené závitem, velké bývají opatřeny stahovací obručí. Ta pomocí napínací páky přitáhne dekl objímkou k tělu barelu. Velké barely mívají objem 30 až 50 L a slouží k ukládání nejrůznějšího vybavení v místech expedic. V barelech tak v bezpečí přečká zimu i jídlo, vybavení k vaření, mapování nebo noclehu.


Velké 30L barely, v nichž je uložena kuchyně pro německé speleo expedice v propasti Lofererschacht.