Recenze čelovky Bateria FL 306 7LED

Pokud by se začínající podzemník zamýšlel, jak učinit zadobře základnímu pravidlu požadujícímu dvě nezávislá svítidla s dostatečnou výdrží a neutratit při tom majlant, byla by pro začátek tato čelovka dobrou odpovědí. Tento šikovný Číňánek dovážený k nám mj. i firmou Bateria pod označením FL-306 je velmi levná a přesto na svou cenu poměrně spolehlivá čelovka. Zdrojem světla je sedm diod o průměru 5mm emitujících bílé až mírně namodralé světlo. Čelovka je napájena dvěma tužkovými (AA) bateriemi a obsahuje zdroj konstantního napětí v podobě nábojové pumpy. Ta je řešena pomocí pár součástek na tištěném spoji umístěném pod deskou osázenu diodami, v těle reflektoru svítilny.

Svítilnu je možné napájet jak akumulátory (NiMh nebo NiCd), tak klasickými primárními baterkami. Sedm diod poskytuje dostatek světla pro pohodlnou chůzi podzemím a dobrou orientaci v prostoru na vzdálenost více jak 10 metrů. Čelovka nemá regulaci intenzity světla, lze tedy rozsvítit vždy pouze všech 7 diod na jednu úroveň svitu. Tělo svítilny je vyrobené z černého plastu, který je bohužel náchylný na vrypy. Naštěstí je ale pružný, což jej činí odolným vůči prasknutí nárazem. Bateriové pouzdro je umístěno těsně za reflektorem. Obojí se otevírá zvlášť. Bateriové pouzdro se otevře pomocí klipu na straně svítilny. Po jeho otevření se ukáže instruktážní nálepka k správnému vložení polarity baterií. na opačné straně pouzdra je umístěn vypínač překrytý gumou. Lze jej poměrně pohodlně obsluhovat i v rukavicích a je chráněn proti nečistotě a vodě. Je zapuštěný, takže u této čelovky se nestává, že by se zapnula v batohu během přepravy. Reflektor je uzavíratelný pomocí průhledné krytky reflektoru, opatřené gumovým ochranným návlekem. Zevnitř je umístěn na těle svítilny O kroužek(stejně jako u klipu baterií) , který dokáže bránit vniknutí vody po dobu několika minut při ponoření svítilny. Pod krytkou reflektoru je samotná parabola reflektoru, do které jsou zapuštěny diody. Po odmontování destičky s diodami nalezneme další tištěný obvod, a sice nábojovou pumpu k změně napětí.

Tělo svítilny je sklopné pomocí kloubu se zoubkovanou západkou. Svítilnu je možné naklopit tak, aby svítila přímo pod nohy při chůzi. Po nějakém čase se uvolní šroub tvořící osu upevnění těla svítilny v náhlavním držáku. Stačí však jeho jednoduché dotažení a zoubkovaná západka pracuje opět správně. Na dvě alkalické baterie vydrží svítilna více než 8 hodin poskytovat světlo k pohodlné chůzi a dobrému přehledu v nejbližších deseti metrech. Poté dalších několik hodin intenzita postupně slábne, ale stále dostačuje k opatrné chůzi a orientaci v nejbližším okolí. Jednou z věcí, které mohou vadit je poněkud krátký náhlavní gumový popruh. Při nošení na hlavě je dostačující, ale při nasazování na přilbu je zapotřebí povolit jej na maximum a ještě malinko zabrat.

Verdikt
FL306 je opravdu hodně jednoduchá, ale poměrně spolehlivá čelovka. Na procházení opevnění, štol a jiného podzemí, kde se člověk zdrží dosova pár hodin je více než použitelná. Budete-li mít druhou jako záložní, přijde Vás celkem bezpečné svícení na méně jak 400,- Kč. Na internetu ale i v kamenných obchodech se poměrně často vyskytují i troufalci prodávající tuto čelovku za více než tři sta a dokonce i za 388,- Kč. Tak si dejte pozor, za kolik tohoto skvělého číňana kupujete. Pokud hledáte opravdu spolehlivou čelovku pro dlouhé návštěvy v náročném podzemí, berte tuto čelovku jako skvělého pomocníka ke svícení ve stanu a poohlédněte se po něčem odolnějším. Lampička není konstruovaná k častému použití v náročných podmínkách.

Odkazy

www.bateria.cz stránka produktu na webu dovozce Bateria Slaný
www.eshop.bateria.cz stránka s produktem v e-shopu
Štítky:
čelovka | LED

1 komentář u „Recenze čelovky Bateria FL 306 7LED“

  1. Dobrý den,

    potřebuji vědět, kde objednat gumový popruh (Petzl Pixa 2), který mi po 4 letech používání neplní funkci. Doufám, že mi neporadíte odpovědí, abych si koupil novou čelovku.
    Děkuji za odpověď.

    S pozdravem Merta

Napsat komentář