Odolné kufry do podzemí

Málokterý z výrobců fotoaparátů, elektroniky nebo měřících přístrojů si dokáže představit, jak tato precizní a citlivá technika putuje hluboko pod zem. Jak se tato původně kancelářská technika krčí uvnitř transportního pytle, vláčena mokrým a blátivým nebo naopak prašným prostředím.

Možností, jak ochránit drahou elektroniku a vybavení před poškozením a špínou je hned několik. Od nejlevnějších pouzder a krabiček pro drobné předměty, až po profesionální obaly a kufry. Při dnešní poměrně široké nabídce spočívá rozhodování spíše v tom, jakou částku jsme ochotni za obal utratit. Většinou se tedy jedná o hledání kompromisu ceny obalu v porovnání s potenciální ztrátou při poškození techniky. Zatímco pro zabalení jídla nám mnohdy postačí polyethylénový soudek nebo kuchyňská dóza, pro fotoaparát za několik tisíc se vyplatí spolehlivější a odolnější obal.


Profesionální kufry do extrémních podmínek

K ochraně citlivé a drahé techniky před jejím poškozením v podzemí se nabízí použití ochranných plastových kufrů s pěnovou výplní, která tlumí nárazy. Kufry se vyrábí v nejrůznějších rozměrech a disponují celou řadou testů a certifikátů, až po shodu s MIL standardy které definují použití v armádních podmínkách. Jejich hlavní vlastností je odolnost proti vniknutí vody, odolnost vůči tlaku a schopnost tlumit nárazy.
Odolný kufr je vyroben z velmi odolného polyethylenu a kovové čepy a spojovací části jsou z nerezavějící oceli. Vnitřek kufru volitelně obsahuje molitanovou výplň k utlumení nárazů. Molitan bývá předřezán do sloupečkovité struktury, z níž lze vyřezat a vytrhat obrys tvaru vkládaného předmětu, například fotoaparátu. Náhradní molitany bývají k dostání v ceně několika set korun, což se může hodit třebas při zakoupení jiného přístroje. Pořízení samotného kufru je investice v řádech od jednoho do několika tisíců korun, přičemž cena narůstá s každým nepatrným nárůstem objemu. Výrobci nabízejí různá barevná provedení, nejčastěji černé, oranžové nebo žluté.

Nejznámější výrobci odolných kufrů:

  • Explorer cases,
  • Peli cases
  • Amabilia

Vodotěsné a nárazuodolné kufry vydrží velkou zátěž.

Kolem dosedajících částí kufru je uloženo těsnění a na čelní straně kufru je ventil, který při uzavření víka vypustí zevnitř přebytečný vzduch. Zavírání kufru je řešeno dvěma přezkami, jejichž ovládání je velmi tuhé a brání samovolnému otevření při nesení kufru. Navíc některé modely bývají na víku osazeny dírami s plechovým lemováním, umožňující uzamknutí kufru pomocí visacího zámku. Tuto variantu ocení ten, kdo cestuje a nemá kufr stále pod konrtolou. Pomocí ocelového lanka a zámků pak lze kufr zamknout k čemukoliv.


vnitřek odolných kufrů bývá vyplněn pěnou s předřezanými čtverci pro úpravu k ideálnímu uložení vybavení.

Při výběru kufru se vyplatí rozvážnost. Spořivost může vést ke koupi příliš malého kufru, ve kterém nezbyde dostatečná rezerva kolem uložené techniky a sníží se tím tlumící efekt molitanové výplně. Přitom rozdíl mezi sousedními velikostmi bývá v řádech stokorun. Pokud se naopak příliš “rozmáchneme” s výběrem rozměru, hrozí nemotorné zacházení s příliš velkým kufrem. Ve speleologii dále u velkých kufrů hrozí, že nepůjdou uložit do transportního vaku.

Hobby kufry
Jistou levnější alternativou k odolným kufrům mohou být různé hobby kufry a přepravky, prodávané v potřebách pro kutily. Jsou však vyrobeny z citelně slabších a křehčích plastů, což tyto kufříky omezuje k použití v méně náročnějším podzemí. Pokud se však zrovna nechystáme na dlouhé plazení blátivými plazivkami na cestě do zatopených jeskyní, může i hobby kufr docela dobře posloužit. Jejich cena je v rozsahu pár set korun až něco přes tisícikorunu a lze je sehnat v prodejnách Hornbach, Bauhaus a podobných.

Vlastní výroba
Lidé s technickým talenem a přístupem k výrobním technologiím si ochranná pouzdra navrhují a konstruují sami. Výhodou může být kufr odpovídající zcela přesně požadavku autora. Například tedy vnitřní prostor kufru vyřešený tak, aby přesně pojal konkrétní fotovýbavu a zároveň aby se kufr vešel do transportního vaku o určitém rozměru. Nevýhodou může být vyšší cena za zakázkovou výrobu v porovnání se seriově vyráběnými kufry.


Hliníkový kontejner vlastní výroby na fotografickou výbavu. Majitel Ivan Rous