Podoveral do podzemí

polarstretchový podoveral petzl


polarstretchový podoveral petzl
Podoveral je spodní kombinéza k zajištění tepelného pohodlí při zachování volnosti pohybu. Podle nátury člověka, teploty jeskyně, větru v jeskyni a dalších faktorů se obléká podoveral buďto přímo na tělo nebo jako prostřední vrstva oblečení (Overal, podoveral, spodní prádlo).  Oproti klasickým dvojdílným Jégorvkám ze stoprocentní  bavlny se člověku při lezení krkolomnými plazivkami neodhalují záda vytaháním horního dílu.  Syntetické vlákno navíc nezačne po nacucání potem studit a lepit se na záda, jako je tomu u bavlny. Podoveral z termovlákna odvádí pot od těla na svůj vnější povrch, do vrstvy mezi podoveralem a overalem.

Zpravidla má podoveral dlouhý zip se dvěma nebo třemi jezdci k pohodlnému rozepnutí nejen od krku, ale i od rozkroku k snadnějšímu močení. Tříjezdcový zip se rozpíná až nad hýždě a má sloužit k vykonání velké potřeby bez nutnosti zvlékat se. Přesto se většina majitelů těchto typů shodne na tom, že pocit zimy je příjemnější, než pocit že si kálíte do podoveralu. Tohoto pocitu se totiž při rozeplém dlouhém zipu jen velmi špatně zbavuje. Množství lidí, kteří tuto vychytávku využijí je tedy celkem zanedbatelné.

Příjemnou vychytávkou je, pokud zip overalu nevede přímo pod bradu, ale je vyosen na bok krku. Při plazeni Vám pak jezdec zipu nedrhne nepříjemně pod bradou. 

Obr. č. 2: excentrický zip na podoveralu Petzl, který se již bohužel nevyrábí

Nejčastěji používané typy materiálu:
  • fleece (např. polatrec) velmi rychle schne, ale zároveň velmi rychle saje. Po důkladném vyždímání se při troše sebezapření dá obléknout a ohřát vlastním teplem.
  • strečový fleece (např. polarstretch) má povrch z elastické hladké tkaniny a vlákno je jen na straně rubové, k tělu. Díky elastičnosti přiléhá těsně  k tělu a příjemně hřeje. Strečový podoveral dělala firma Petzl a patřil mezi nejlepší. Nyní se dá koupit například model Teddy od Hiko,
  • polypropylenová plyš (Moira plyš, Klimatex apod.) Pletená tkanina s rubem z hladkého úpletu a smyčkami polypropylenu na rubové straně. Polypropylenové smyčky vytvářejí vzduchovou izolační vrstvu a odvádějí vlhko. Podveraly z tohoto materiálu vyráběl i Meander, dělá je Klimatex, Moira a další. Meanderovské měly navíc zdvojená kolena a lokty proti otlakům.
  • bonekan – syntetická kožešina na polyesterové tkanině, vlas o délce až 10 mm vytváří silnou izolaci a hřeje i mokrý. Jedná se o velmi teplý materiál, v němž se dá vydržet bez pohybu v chladném podzemí, ale intenzivní pohyb (plazivky, lezneí po laně) v “medvědovi” je provázen horkem a pocením. 

Obr. č. 3 : Struktury tkanin : polarstretch rub, polar stretch líc, polypropylenový plyš, fleece

Největším neduhem podoveralů je jejich vytahání, proklečení na loktech a kolenou a problémy se zipem. Sotva si na svůj podoveral zvykneme, začne se stávat tenčím a tenčím, až je z něj sepraná onuce s vytahanými koleny. Mezi zažité fígle, jak ráno na jeskyňářské základně rychle rozhýbat zip patří namazání zoubků svíčkou nebo suchým mýdlem.

Odkazy: