Napájení čelovek

Když už si vybíráme čelovku, měli bychom předem zvážit, čím ji budeme napájet. Je vhodné uvážit předem, zda výrobce zvolil pro napájení dané čelovky typ baterií s dostatečnou kapacitou vzhledem k námi předpokládané potřebné délce svícení. Vyhneme se tak nechtěné koupi čelovky s velkým výkonem ale malou výdrží vzhledem k zvolenému typu baterií. Typickým příkladem je čelovka s 1W LED napájená mikrotužkovými bateriemi.

Další skutečností, kterou je dobré brát v úvahu při výběru napájení, je rozdíl mezi napětím akumulátorů a napětím primárních baterií. Primární (nedobíjecí) baterie mají napětí na jeden článek 1,5V zatímco jejich NiMh a NiCd ekvivalenty mají 1,2V na článek. Rozdíl tedy činí 0,3 V na článek. U čelovky bez měniče napětí napájené ze tří baterií to znamená úbytek, který je roven rozdílu mezi napětím tří primárních baterií a tří akumulátorů.

3* 1,5V = 4,5 V
3* 1,2 V = 3,6 V
4,5 V – 3,6 V = 0,9 V nebo také 3*0,3 V = 0,9 V

Není-li tedy čelovka vybavena měničem napětí, pak se nižší napětí při použití 1,2V akumulátorů projeví poklesem svítivosti čelovky. Může to znamenat, že osmi diodová čelovka napájená akumulátory pak svítí stejně, jako čelovka s pěti diodami, napájená články s napětím 1,5 V.

Baterie můžeme dělit na dvě základní kategorie z hlediska počtu použití :

 • Primární baterie jsou určeny pro jedno použití a po jejich vybití by měly být vyhozeny do kontejneru na použité baterie, protože představují nebezpečný odpad.
 • Akumulátory jsou určeny k vícenásobnému použití. Po vybití se nabíjejí v dobíječi (akumulují novou energii) pro další použití. Akumulátory představují šetrnější přístup k životnímu prostředí a současně ekonomické řešení pro napájení často používaných elektrických zařízení.


Dělení baterií podle chemického složení

 • Primární baterie
  • ZnC – Zinko uhlíkové baterie – tzv. papírové, při velikosti AA kapacita kolem 600mAh a velmi malá hodnota maximálního proudu, který poskytují. Cena za AA od 4,- Kč.
  • Alkalické baterie – kapacita AA kolem 3000 mAh (od 2600 po “heavy duty” 3150 i více mAh), cena od 8,- Kč (září 2006).
  • Stříbro oxidové primární baterie – napětí 1,55 V, knoflíkové baterie do některých mini čelovek a mini zařízení (synchro k fotoblesku apod.)
  • Lithiové baterie a články – 3V baterie, (typ např. CR2, CR123 apod.) vyšší cena, typické spíše pro fotoaparáty. Čelovka napájená těmito bateriemi se prodraží při častém provozu. (např. baterie CR 123 stojí 90,- Kč a více) (cena v září 2006).
 • Akumulátory
  • NiCd – nikl kadmiové – napětí 1,2 V na článek. Vhodnější spíše do elektrického nářadí, kapacity výrazně nižší než NiMh, AA baterie kapacity 1000 mAh cena kolem 70,- Kč (září 2006).
  • NiMh – nikl metal hydridové – napětí 1,2 V na článek. Výhodné do čelovek s měničem napětí nebo do akumulátorových sad pro napájení čelovek s odděleným napájením. Např. pro čelovku napájenou 6V lze použít sadu vytvořenou spojením 5 ks NiMh článků. (5*1,2V=4*1,5V). Cena AA akumulátoru NiMh o kapacitě 2500 mAh se v září 2006 pohybuje kolem 100,- Kč.
  • Pb – Olověné hermetizované napětí 2V na článek. Vhodné spíše pro napájení ručního reflektoru na 6 nebo 12V. Zakoupit se dají i 2V články. Nevýhodou je vysoká poměrná hmotnost (hmotnoste “jedné volt-ampérhodiny”.
  • Alkalické akumulátory – Napětí 1,5 V na článek. Vyrábí se celá škála AAA,AA,C i D. Ideální pro malé odběry, např. LED diody. Nevhodné pro velké odběry proudu např. 5W LED. Cena za AA 1,5V 1500 mAh 40,- Kč (září 2006).
  • Li Ion – Lithium iontové akumulátory- typické napětí 3,6 V na článek. (někdy se uvádí 3,7 což je identická konstrukce, ale pouze měřeno dle jiné normy).

Při nákupu baterií se lze setkat s nejrůznějšími způsoby značení. Nezřídka se stane, že se zprvu nedokážeme dohodnout s prodavačem, jaké baterie od něj požadujeme. Níže je uvedena tabulka, která zobrazuje ekvivalentní pojmy pro dané typy baterií. Rozdínost pojmů vznikla tím, že v různých částech světa vznikly různé normy pro označení baterií.
Značení velikostí baterií v Čechách a dle různých zahraničních norem 

slovní pojmenováníznačení podle
ANSI1
značení podle
IEC2
značení podle
DIN3
napětí
MikrotužkováAAALR03Micro1,5 V
TužkováAALR6Mignon1,5 V
Malý buřtCLR14Baby1,5 V
Velký buřtDLR20Mono1,5 V
Placatá
Plochá
4,53LR12Normal4,5 V
Krona9V6LR61E-block9V
1) ANSI – American National Standards Institute
2) IEC – International Electrotechnical Commission
3) DIN – Deutsches Institut für Normung

Při koupi čelovky je tedy dobré podívat se předem, jakými bateriemi je svítilna napájená. Roshodující pro nás bude maximální výdrž svítilny a zároveň cena jedné “světelné hodiny”. Vyhneme se tak koupi čelovky, v jejímž pravidelném používání by nám vadily drahé baterie.

Napsat komentář