Ačkoliv se to nezdá, pokrývka hlavy pod přilbou nám může výrazně zvýšit tepelnou pohodu v podzemí. Cestou na pracoviště v podzemí nám zima zpravidla nebývá, snažíme se příliš nezdržovat a tak nás zahřívá pohyb. Při delším pobytu v chladných horských jeskyních nebo v jeskyních s výraznějším průvanem se však pocit zimy dostaví brzy. Stejně tak prochladneme po několika hodinách bez pohybu při mapovacích, fotografických nebo kopacích akcích doma v krasu. Přestože máme kvalitní overal, teplý podoveral, sucho v holínkách a nepromokly nám rukavice, uniká nám teplo z povrchu hlavy. Hlava v meziprostoru pod přilbou je odhalená a z její plochy odchází teplo.
Obr. č. 1 : Pokrývka hlavy pod přilbu oddálí pocit zimy v chladném podzemí s průvanem. Na snímku Zdeněk Dvořák.
Výhodné je tedy mít s sebou nějakou pokrývku hlavy a v momentě, kdy pocítíme byť jen náznak chladu na nohou a rukou, okamžitě si oblékneme hlavu. Jen pro úplnost uveďme, že čepice není samospásná a nemá cenu podcenit riziko prochladnutí. Proto pokud chlad trvá, sáhneme po termosce čaje, kapseních ohříváčcích, přioblékneme se na těle a nebo se začneme pohybovat.
obr. č. 2: univerzální šátek bandana
Multifunkční šátek Bandana je vyroben z tenkého pružného polyesteru a umožňuje hned několik kombinací pokrývky hlavy. Vytvořit se z něj dá čepice, kukla, rolák na krk, členka a šátek. Je velmi lehký a skladný a pořídit se dá řádově za jendu až dvě stokoruny. Je vhodným doplňkem pro celoroční nošení jak pod zemí tak na povrchu. Zahřeje, saje pot, chrání proti větru.
obr.č.3 :sportovní bavlněný šátek s moirou
Sportovní šátek s pruhem moiry přes čelo je vyroben z bavlny a elastanu (95% a 5%). Dá se použít přes uši nebo přes celou hlavu. Přestože může uzel na týlu hlavy v některých přilbách zavazet, lze se s tímto šátkem u jeskyňářů setkat. Proužek funkčního materiálu na čele zlepšuje odvod potu. Na povrchu se dá nosit jako ochrana před sluncem, pocením a větrem.
Obr. č. 4: tenká čepice z materiálu tecnopile určená pod přilbu
Tenká fleece čepice určená pod přilbu pokrývá pouze vrchlík hlavy. Nezakrývá uši, je lehká, přitom dostatečně zahřeje a nezmenšuje příliš prostor uvnitř přilby. Dříve takovou čepici vyráběla z materiálu tecnopile slovenská firma Treksport. Lehounká a přitom účinná přikrývka hlavy.
Obr. č. 5: Kukla z tenkého polypropylenového úpletu (Moira).
Tenká kukla jako úplet z funkčního materiálu poslouží výborně jako odvod potu a ohřeje v místech s průvanem a mírným chladem. Polypropylen dobře odvádí pot, mezi jeho nepříjemnější vlastnosti patří rychlá akumualce pachu z potu. Mírně na obtíž může být velikost průzorové části na obličej, pokud přesahuje přes ústa. Při dýchání pusou a mluvení se tato část rychle promočí zadrženými parami a může být nepříjemná na dotek rtů.
Obr. č. 6: kukla z fleece
Obr. č. 7 : Kukla z materiálu Polar Stretch. Na snímku Zdeněk Dvořák.
Kukla z fleece se hodí do nejstudenějšího prostředí. Pokud je fleece bez membrány (tecnopile, polartec apod.) , mírně profoukne ale nepaří se pod ní hlava. Navíc hřeje i když se nepohybujeme. Pokud se zcela promočí, lze ji po pořádném vyždímání a “vypráskání” navléknout zpět na hlavu. Zbyde v ní totiž minimální množství vody, které se za chvíli ohřeje a kukla se dá dále použít na rozdíl od např. bavlněného šátku. Pokud je kukla z windstoperu, nowindu nebo jiného fleece s membránou tak sice neprofoukne, ale hůře větrá. Nemá-li taková kukla v místě uší otvory, je v ní také hůře slyšet.
Obr. č. 8: rukávová kukla z fleece, domácí výroba.
Vcelku dostačujícím řešením pro zahřátí je rukávová kukla se stahovací šňůrkou. Lze si ji ušít z fleecové šály nebo při troše štěstí sehnat jako hotový výrobek. Nosit se dá jako nákrční rolák, stažená jako čepice nebo čelenka přes uši nebo jako čepice s mírně pootevřeným vrškem. Pokud ji navlékneme na hlavu a nezatahneme vršek, vcelku pohodlně se na ni dá vzít přilba a navíc se v čepici příliš nepaříme. V případě potřeby se dá zatáhnout úplně.
Užitečné odkazy:
- Frank, T. : “Pozor na chlad – Jak se bránit a včas rozpoznat celkové podchlazení” www.lezec.cz