Je jedno, zda lékárničku předepisuje nějaká směrnice. To, že ji s sebou do podzemí bereme, děláme především pro sebe. Dobře zvolený obsah byť i malé lékárničky může hodně zjednodušit řešení drobných úrazů v podzemí. V případě vážnějšího zranění může lékárna poskytnout alespoň základní ošetření do doby, než dorazí zdravotník a specialisté na záchranu z podzemí.
Teoreticky můžeme rozdělit lékárničky na tři skupiny podle velikosti :
- osobní zdravotnický balíček – osobní lékárnička do kapsy overalu, příručního vaku. Účelem je mít stále u sebe spolu s vybavením pro mimořádné situace (viz. nouzový balíček) také základní léky a obvazy zvolené podle svých potřeb a .
- skupinová malá lékárna do podzemí – bývá nesená ve transportním vaku jedním z účastníků akce v podzemí. Je nutné aby o uložení lékárny věděli všichni. Obsahuje vybavení
- skupinová velká lékárna “se vším všudy” – její obsah může zabírat celý batoh pro expedici nebo skříňku na základně a jediným omezením je asi “vkus” a znalosti zdravotníka skupiny, který doplňuje obsah dle svého svědomí a znalostech o použití léků, obvazů a dalších prostředků.
Osobní zdravotnický balíček
Jeho obsah by měl každý podřídit neduhům, které se u něj mohou vyskytnout. Pokud například občasně trpíme na zvrtnutí kotníku, hodí se přibalit pružné obinadlo nebo sportovní lepicí páska k fixaci kotníku. Pokud kotníkem trpíme častěji, hodí se použít fixační pásku preventivně, podobně jako to dělají např. běžci.
- jodisol v peru – k desinfekci drobných povrchových poranění
- prášky proti bolestem – Ataralgin, Paralen, Ibuprofen
- jeden menstruační tampon malé nebo střední velikosti – jedna nikdy neví a navíc s ním rychle zastaíte krvácení z nosu
Skupinová lékárna na akce do podzemí
Skupinovou lékárnu je vhodné umístit do samostatného pouzdra, například do voděodolného vaku a zřetelně ji označit a ukázat ostatním, jak vypadá. Měla by obsahovat vybavení k zvládnutí běžných obtíží, jež se čas od času v podzemí přihodí a také k alespoň základnímu zvládnutí skutečného úrazu. Obsahem této lékárny bude dáno, co budete schopni pro svého kamaráda udělat v případě úrazu, než dorazí kvalifikovaný zdravotník.
Obsah společné lékárny by měl bycházet z velké lékárny s logickým přihlédnutím k důležitosti jednotlivých komponent.
Skupinová velká lékárna
- Obvazy a obinadla – různé veliksoti hotových obvazů, tlakových obvazů a gázy
- Pružné obinadlo k fixaci např, zvrtlých kotníků apod.
- Resuscitační rouška pro dýchání z úst do úst
- Trojcípý šátek
- Hotové polštářkové náplasti na puchýře, drobné
- Špendlíky spinací
- Desinfekce – jodisol ve spreji, septonex, slabý roztok peroxidu vodíku
- Zásyp traumacel – k zastavení krvácení z odřenin a drobných řezných ranek
- Tablety proti bolesti – ibuprofen, paralen
- Tablety proti horečce – paralen
- Proti průjmu – Endiaron, Imodium
- Léky proti prvním příznakům chřipky – Modafen, Coldrex, Panadol
- Tampony menstruační – zástava krvácení (i z nosu)
Inspirace odjinud
14.07.2010 Kocour, Plzeň
Lékařská komise Českého horolezeckého svazu doporučuje následující:
https://www.horosvaz.cz/index.php?cmd=page&id=67
(Doporučení LK ČHS, zejména odkazy Lékárnička horolezce, ale i ostatní je inspirativní)
Osobní lékárnička, tak jak je tam popsaná, je ve skutečnosti poměrně velký balík. Obsah jsem s bídou vecpal do červeného obalu toho, co se v obchoďákách prodává jako lékárnička pro motocyklysty. Snažíme se to tahat ssebou všude, ale ne v počtu 1 ks na každou osobu, což by mělo být správně.
Obsah je optimalizovaný pro nehody, které se zpravidla stávají při lezení. Poměrně velkou část tak zabírají pružná obinadla. K desinfekci a čištění ran jsou tam takové miniaturní lihové polštářky. Za celkem rozumné bych považoval i chirurgické rukavice, pro jeskyňářství zvlášť, protože člověk zápasí se všudypřítomnou nečistotou.
ČHS má okolo téhle lékárničky vymyšlený i intenzivní kurz první pomoci, ale pro nečleny je to poměrně drahá sranda. Na odkazu
https://www.horosvaz.cz/index.php?cmd=page&id=209
(Ke stažení) jsou i různé karty s rychlými návody první pomoci. Pro nás samozřejmě má smysl jenom První pomoc při nehodě v horách (možná omezeně i Omrzliny). Podle mého jsou obsahově lepší, než minibrožurka ČSS, která příliš odbíhá od tématu k psychologicko-motivačním frázím.
A ještě pár dalších poznámek
14.07.2010 Kocour, Plzeň
1. Obsah osobní lékárničky ČHS vyjde na několik stovek. ČHS dokonce na různých setkáních prodává předpřipravenou sadu přesně podle seznamu. Protože už jsem měl některé položky po expiraci, chtěl jsem si sadu koupit, ale předsedkyně LK mě od toho vícméně odrazovala, protože i obvazový a podobný materiál po expiraci se dá přesterilizovat a znovu zabalit. Jde jenom o to, mít ve svém okolí nějakou zdravotní sestřičku.
2. Kromě osobní lékárničky v pravém slova smyslu ještě používáme miniaturní balíček vhodný do přilby nebo kapsy overalu. Dřív se prodával hotový obvaz (svitek plus 2 poštářky) jménem tuším Nerit, který byl hermeticky zatavený v průhledném silném igelitu a byl balený spíš na plocho, takže se vešel dobře do přilby. Už jsem ho dlouho neviděl, takže asi není k sehnání. Hotový obvaz armádního typu se do přilby nevejde, je moc tlustý. Nicméně problém se zřejmě časem vyřeší sám, protože čím dál víc přileb se staví na principu pěnové výstelky, takže tam nic stejně ukládat nejde. Řešením je opět využít služeb nějaké sestřičky, protože ve zdravotnictví se používá celá řada nepromokavých obalů a dá se vzít hotový obvaz, přemotat jej na plocho, přiložit k němu pár desinfekčních polštářků, kousků náplasti a pod. a celé to přesterilizovat.
3. Za dob stanice SZS v Plzni naše zdravotnice Hanka Polívková do společné (velké) lékárničky zahrnovala lahvičku s čistým lihem (pro vnitřní použití). Naředěním ve vhodném poměru se dá získat větší množství desinfikované vody na omývání ran a pod. Součástí opravdu velkých lékárniček (batoh) zdravotnických služeb je i sterilní destilovaná voda, což ovšem je mimo možnosti expedičního vybavení, kdy se hlídá každý gram.
4. Ještě mě napadá jedna užitečná pomůcka, která není uvedená v lékárničce ČHS, a to jsou náplasti zvané Steri-Strip. Jedná se o proužky poněkud pružné náplasti, které poslouží na řezné a tržné rány místo šití (šití ran je mimo možnosti laických zachránců, i když je různé příručky přežití s oblibou popisují).