Recenze čelovky Fenix HP30

Recenze čelovky Fenix HP30

Tělo svítilny konstrukčně vychází z Fenix HP15, kterému se podobá z více jak devadesáti procent. Rozdíl je v přidaném tlačítku pro zesílený režim svícení “BURST” . V tomto režimu dokáže čelovka po dobu stisku tlačítka svítit světelným tokem 900 lumenů. Maximální dosvit čelovky Fenix HP30 se zvýšil na 233 metrů oproti 172 metrům u HP15 .

Porovnání konstrukce reflektoru Fenix HP15 (žlutá) a Fenix HP30 (stříbrná)

Hlavní odlišnost Fenix HP30 oproti HP15 spočívá v napájení. Jedná se pravděpodobně o první sériově vyráběnou čelovku napájenou pomocí jednotlivých lithium iontových akumulátorů typu 18650. Dvojice Li-Ion akumulátorů o kapacitě 2600 mAh dokáže poskytnout světelný tok 200 lumenů na dobu 12 hodin a nebo 500 lumenů na 3 hodiny 50 minut. Napájecí pouzdro je umístěno na kabelu o délce přes 100 cm a v extrémních klimatických podmínkách umožňuje nošení baterií v teple pod oděvem. Mezi příjemné zvláštnosti čelovky patří čtyřdiodový orientační ukazatel zbývající kapacity článků a USB výstup, který slouží jako nouzová nabíječka telefonu apod.

Čelovka Fenix HP30 na jeskyňářské přilbě Petzl Ecrin Roc.

Obsah balení čelovky Fenix HP30

  • reflektor svítilny s prodlouženým kabelem 100 cm
  • obvodový a podélný gumotextilní popruh pro nošení čelovky na hlavě
  • odnímatelný difuzer pro rozptýlené světla
  • bateriové pouzdro s konektorem na 8,5 cm dlouhém kabelu
  • kovový klips se sponou, do kterého lze upevnit pouzdro při nošení na opasku
  • náhradní gumový “O” kroužek pro utěsnění bateriového pouzdra
  • dvě klipsy k upevnění kabelu svítilny na oděv nebo na batoh

Fyzický popis čelovky Fenix HP30

Reflektor je vyroben z černěného duralu a je zapuštěn do duralového těla svítilny. Tělo svítilny je zvenčí ozdobeno díly z plastu v barvě černo-stříbrné nebo černo-žluté. Na těle svítilny jsou po stranách reflektoru drobné ventilační otvory pro zlepšení odvodu tepla. Sklíčko reflektoru je vyrobeno z tvrzeného skla odolného proti poškrábání. Reflektor čelovky HP30 ční dopředu 43,8 milimetru, což je na milimetr stejně jako u modelu Fenix HP15. (Pro představu, Fenix HP 11 má 55,5 milimetru a naopak nejplacatější je Fenix HP25 s 31,5 milimetry) Do šířky je tělo svítilny o 2,5 milimetru širší než u HP15. Změna spočívá v přidaných chladicích otvorech pro odvod teplého vzduchu z těla čelovky HP30. Lepší chlazení je vynuceno světelným tokem až 900 lumenů v burst režimu a také možností svítit trvale 500 lumeny.

Napájecí kabel čelovky je přerušen spojovacím konektorem ve vzdálenosti ca. 8,5 cm od bateriového pouzdra. Díky tomu lze provléknout kabel například vnitřkem přilby nebo otvorem skrz batoh a poté připojit k napájení. Na rozdíl od Fenix HP15 je však kabel opatřen jen jednou spojkou, nikoliv prodloužovačkou se dvěma spojkami. U čelovky HP30 se nepočítá se zkrácením napájecího kabelu a umístěním bateriového pouzdra na zátylek. Důvodem je pravděpodobně celková hmotnost čelovky. Svítilna Fenix HP30 váží 376 gramů bez baterií.

Pro srovnání – někdejší jeskyňášský standard Petzl DUO váží bez baterií 300 gramů a s 4 ks NiMh nosíme na přilbě 300+4*30=420 gramů. Fenix HP30 by se dvěma Li-ion bateriemi vážila 376+49+49=474 gramů. Na druhou stranu je ale zapotřebí vzít fakt, že 2 ks Li-Ion mají přibližně dvojnásobnou kapacitu v porovnání s 4 ks NiMh.

Pohled na bateriové pouzdro shora. Vlevo napájecí kabel, uprostřed dotahovací šroub a vpravo tlačítko kontroly zbývající kapacity.

Napájecí kabel má shodný spojovací konektor jako HP15. Konektor nemá závit, spojuje se doražením přes drobnou přírubu. Povoluje se uchopením obou částí a jejich otáčením ve vzájemně opačném směru. Konektor totiž v tahu drží velmi pevně a při pokusu povolit ho tahem by mohlo dojít k poškození kabelu. Na kabelu oproti jiným modelům čelovek řady HP není vytvořeno 5 kroucených závitů pro napínání kabelu. Čelovka se totiž nepoužívá s napájením na zátylku a není tedy potřeba nastavovat délku kabelu kolem přilby. Kabel od reflektoru vede dvěma sponkami umístěnými na obvodovém popruhu kolem hlavy. Na zátylku je kabel veden plastovou destičkou, která spojuje popruhy a směruje kabel dolů za krk. Díky této destičce se kabel nemotá kolem uší, ale vede přes šíji, kde nejméně překáží.

Čelovka je osazena diodou Cree XM-L2 a elektronikou, která zajišťuje stálý světelný tok v daném režimu svícení. Dioda dosahuje účinnosti až 186 lumenů na Watt při napájecím proudu 0,35A. Intenzita světla neklesá během svícení s kapacitou baterie průběžně, ale skokově. Při určité míře vybití akumulátorů se svítilna automaticky přepne na nižší režim a přechod do vyššího režimu již neumožní. Nezůstaneme tak bez světla z ničeho nic, ale svítilna postupně přechází na nižší režimy.

V praxi při svícení na režim 500 lumenů čelovka nejprve přejde do režimu 200 lumenů a po několika dalších hodinách rovnou do režimu ECO se světelným tokem 4 lm. Nejnižší režim je schopen svítit mnoho a mnoho hodin i na téměř vybité akumulátory.

Ovládání čelovky Fenix HP30

K ovládání jsou na horní straně těla svítilny umístěna dvě tlačítka. Oranžové tlačítko aktivuje pouze burst režim. Tlačítko má menší velikost, ale je více vystouplé než šedé k hlavnímu ovládání svítilny. Šedým tlačítkem se čelovka zapíná, vypíná a také se pomocí něj přepínají světelné režimy.

Aktivace burst režimu (oranžovým tlačítkem) funguje kdykoliv jakémkoliv režimu svícení nebo i při zhasnuté čelovce. Burst režim funguje pouze po dobu stisku tlačítka. Po uvolnění tlačítka se čelovka vrátí do režimu, ve kterém jsme burst aktivovali. Pokud stiskneme burst na zhasnuté čelovce, po uvolnění stisku tlačítka svítilna opět zhasne. Burst poskytuje světelný tok 900 lumenů. Poslouží ke krátkodobému intenzivnímu nasvícení krajiny, skály nebo velké podzemní prostory.

V přepravní poloze, kdy je reflektor čelovky sklopen do plastového držáku popruhů jsou obě tlačítka krytá plastovým přesahem, který brání nechtěnému zapnutí čelovky v batohu. U této čelovky je zaklapnutí těla svítilny do přepravní polohy důležité, protože režim burst není časově omezen. Přepravní poloha je zobrazena na obr. č. 6. Pokud by v batohu došlo k nechtěnému tlaku na oranžové tlačítko, mohlo by dojít k přehřátí a poškození svítilny nebo obsahu batohu. Burst režim totiž u Fenix HP30 není časově omeze. (Například Petzl Tikka XP se se vždy i při stisknutém tlačítku po 25 sekundách vypnula).

Šedé ovládací tlačítko je při ovládání pravou rukou šikovně umístěno jako první v pořadí . Má větší plochu než oranžové burst a jejich ovládání se neplete. Ovládání svítilny je spolehlivé a přesn i v rukavicích. Zapnutí čelovky se provádí stiskem tlačítka na dobu půl sekundy. Čelovka si pamatuje posledním režimu použitý před vypnutím a zapne se v něm. Nemusíme tak pokaždé listovat přes všechny režimy.

Čelovka disponuje čtyřmi režimy svícení, mezi kterými se přepíná krátkým stiskem šedého tlačítka. Režimy se mění cyklicky v pořadí od nejnižšího po nejvyšší. Z nejvyššího se čelovka přepne opět na nejnižší režim (1-2-3-4-1-2-3-4). Vypnutí čelovky se provádí stiskem a podržením šedého tlačítka na 0,5 sekundy.

Pro aktivaci SOS režimu stačí přidržet ovládací tlačítko stisknuté na 3 sekundy. Bez ohledu na to, zda čelovka svítila (v jakémkoliv režimu) nebo byla vypnutá, po 5 sekundách se aktivuje záchranný režim signálu SOS (… — …) o světelném toku 125 lumenů.

Světelný tok Fenix HP30 a doba svícení

Maximální světelný tok Fenix HP30 je 900 lumenů v režimu burst. K trvalému svícení se nabízí maximálních 500 lumenů. V tomto režimu, který je srovnatelný s domácí stolní lampičkou, vydrží dle výrobce svítit 3 hodiny a 50 minut. Tento čas je uveden pro baterie o kapacitě 2600 mAh, přičemž v současnosti jsou zcela běžné kapacity 3000 mAh i více. Fenix sám nabízí i akumulátory o kapacitě 3400 mAh, s nimiž by teoreticky mohla svítilna atakovat hranici 6 hodin svícení na 500 lumenů.

V režimu 200 lumenů vydrží čelovka svítit 12 hodin na dvojici akumulátorů 2600 mAh. Takové množství světla je více než dostačující pro bezpečný a přehledný pohyb i po větších jeskyních či dolech.

V níže uvedené tabulce jsou znázorněny výrobcem poskytnuté časy svícení při použití nabíjecích Li-Ion akumulátorů s kapacitou 2600 mAh.

Režim svíceníDoba svícení s
Li-Ion 2600 mAh
Teoretická doba svícení s
Li-Ion 3400 mAh
Burst (900 lm)
High (500 lm)3h 50 min5 h
Mid (200 lm)12h15 h 30 min
Low (65 lm)32h 40 min42 h
Eco (4 lm)300h390 h
tab. č. 1: Doby svícení čelovky Fenix HP30 pro různé světelné režimy

Použitelnost režimů popsaná dále je subjektivní a proto je vyjádřena spíše porovnáním:

Režim burst 900 lumenů lze srovnat se svitem jednoho reflektoru automobilu. S difuzerem prosvítí přehledně velké podzemní prostory, například dóm o délce 50 metrů. Bez difuzeru prosvítí stometrovou šachtu až na dno.
Režim 500 lumenů poskytuje komfortní vidění v širokých říčních jeskynních chodbách. Při jízdě na kole na lesní silnici je vidět zcela ostře a zřetelně do dálky více jak 50 metrů. V tomto režimu čelovka v podzemí oslňuje ostatní v blízkém okolí a v úzkých prostorách odrazem od stěn oslňuje i vlastníka. Při toku 500 lumenů lze bezpečně a s přehledem jet na kole nejen po silnici, ale i v terénu.
Režim 200 lumenů je v současnosti zlatý standard svícení v podzemí. Nemáme pocit, že širší chodby končí kdesi 5 metrů před námi. Nenutí k přepínání na vyšší režim při přechodech do širších prostor.
Režim 65 lumenů je vhodný k svícení při práci na podzemním pracovišti. Vidíme s ním i na 10 metrů, ale v neznámém prostředí přejdeme na vyšší režim. Na chození v přírodě je více než dostačující. Mimochodem, kdysi moderní Petzl DUO 14 LED má světelný tok 67 lumenů.
Tento režim je nouzový. Hodí se ale k šetření energie v kempu, k vaření nebo čtení. Jde s ním chodit ve známém prostředí na povrchu, kde nechceme rušit okolí. Postačí i k svícení pod ruce při výkopových pracech.

Difuzer k rozptýlení světla
Rozptylovací krytka je navržena pro velmi široké osvětlení blízkého okolí a světelný kužel obsahuje výrazný jasový bod ve středu. Světlo postupně plynule přechází od kraje k středu bez ostrých přechodů. Po odklopení rozptylky je naopak světlo usměrněné do užšího svazku pro sledování do dálky. Na vzdálenost dvou metrů vytváří reflektor při pohledu na stěnu kruh o průměru 2,5 metru s výrazným jasným středem o průměru 40-50 cm. Středový bod jmá výrazný okraj. Zbytek kužele tvoří jen slabší rozptýlené světlo. Oproti HP10 je světlo bez difuzeru mnohem šiřší, což je dáno větším průměrem reflektoru. Příznivci dlouhého dosvitu s ostrým světlem budou preferovat nošení HP15 bez difuzeru. Pro aktivity s nutným periferním viděním je vhodnější nechat difuzer nasazený. Při behu s difuzerem není zapotřebí sklánět hlavu při pohledu před sebe. Stačí pouze sklonit oči, protože rozptýlený světelný kužel pokrývá i prostor pod nohama. V případě nutnosti posvítit si do dálky je zůstává možnost odklopit dočasně difuzer od reflektoru a využít úzkého kužele. Sejmutí difuzeru vyžaduje hodně síly nebo je zapotřebí použít plochou čepel či šroubovák. Samovolné upadnutí a ztráta difuzeru rozhodně nehrozí.

Instalace napájecího kabelu
V sadě s čelovkou je dodávána destička pro upevnění popruhů čelovky a kabelu na zátylek. Plastová destička nahrazuje uchycovací systém pro gumové popruhy, který je u ostatních čelovek součástí bateriového pouzdra. Destičkou se provléká obvodový a podélný popruh čelovky. Slouží však také k upevnění prodlužovacího kabelu a jeho fixaci tak, aby nepřekážel. Kabel je nutné dostat do plastového úchytu ve středu týlové destičky. Napoprvé je třeba trošku zručnosti a odvahy, obava z prasknutí plastu je ale zbytečná. Jeden z možných postupů je podložení úchytky tenkým šroubovákem a její vypáčení směrem k sobě. Vznikne tak prostor pro vložení kablíku, který se po odejmutí šroubováku uzavře. Provádět tuto úpravu v terénu znamená mít k dispozici švýcarský nožík s libovolným plochým neostrým nástrojem.

Obr. č. 7: Při vkládání kabelu do týlové destičky je zapotřebí zasunout plochý nástroj pod jednu z odstávajících částí a nadzdvihnout ji vypáčením směrem k sobě. Vznikne tak dočasně prostor pro vložení kabelu.

Bateriové pouzdro a napájení
Bateriové pouzdro je vyrobené z tvrzeného plastu a je utěsněno gumovým “O” kroužkem. Uzavírání pouzdra je řešeno šroubem, podobně jako u všech čelovek řady HP. V pouzdru jsou spodní kontakty řešeny pružinami se zlaceným povrchem. Do pouzdra lze vložit baterie s ochranným PCB modulem i klasické baterie bez PCB. Kontakty nemají problém ani s bateriemi s plochým kladným pólem.

Otevřené bateriové pouzdro s polaritou baterií vyznačenou na vnitřní přepážce a na kontaktech horního dílu
Pohled na bateriové pouzdro s nasazeným kovovým opaskovým klipsem.

Pohled na bateriové pouzdro se sejmutým kovovým opaskovým klipsem.

Do čelovky lze použít dva akumulátory typu 18650 nebo čtveřici primárních lithiových CR123A, které mají nejlepší odolnost vůči chladu. Ty jsou však obvyklejší v USA. Výrobce uvádí jako použitelné i baterie LiFePO4 typu 16340. Dále varuje před případným rizikem u nechráněných 18650 a doporučuje vlastní, chráněné 1860 o kapacitě 2600 respektive 3400 mAh (označované jako ARB-L2, ARB-L2S).

V sadě je dodáván kovový klips z nerezové oceli, který lze na pouzdro navléknout k nošení na opasku. Na pouzdře je tlačítko TEST, při jehož stisku se zobrazí pomocí 4 modrých LED přibližná zbývající kapacita článků

Modré diody indikují stav kapacity akumulátoru. Na snímku svítí dvě, tzn. 40-60% kapaity

Význam rozsvícených LED:

100% – 80% kapacity O O O O (svítí 4 diody)
800% – 60% kapacity O O O
60% – 40% kapacity O O
40% – 20% kapacity O
méně než 20% kapacity O bliká


Nabíjecí USB konektor je umístěn pod gumovou prachuvzdornou krytkou. Nabíjení nefunguje automaticky po připojení, je potřeba na 3 sekundy podržet stisknuté tlačítko TEST. Nabíječka dává proud 1A a nouzové dobití pro možnost jednoho zavolání je otázkou pár minut. Na expedicích si lze představit díky integrované nabíječce plné využití kapacity akumulátorů po akci k dobití čelovek (např. Petzl Tikka Core a Tikka RXP) nebo dobití telefonů a čteček e-knih. Zbytek energie tak rozdělíme mezi ostatní zařízení a na další den akci pod zem vložíme nové akumulátory.

Pohled na USB konektor umístěný na bateriovém pouzdře Fenix HP30, který sloužící jako nouzová USB nabíječka.
Příklad využití nouzové nabíječky na akupacku Fenix HP30 k dobíjení čelovky Petzl Tikka 2 plus s akumulátorem Core .

Závěr
Fenix HP30 je jiná než ostatní modely. Inovativní je z pohledu napájení pomocí Li-Ion. Stejně jako HP15 nabízí jejímu uživateli aktivnější pohyb s odlehčenou hlavou. Výhodu je i možnost uschování bateriového pouzdra při pobytu v chladu. Hodit se může její značná výdrž bez výměny baterií. Velmi slušných 200 lumenů na 12 hodin je dost světla na pořádnou šichtu v podzemí. Upozornění výrobce ohledně nebezpečnosti použití akumulátorů bez ochranného obvodu je trošku reklama na vlastní články a trošku zákonná nutnost vzhledem k přetrvávajícím obavám z Li-Ion akumulátorů. Pokud však naše akumulátory nedobýváme z vyřazených notebooků nebo nekupujeme ty nejlevnější, není se v zásadě čeho bát.

Tipy pro používání
Jediným zádrhelem při zvykání na ovládání čelovky bylo použití její funkce nouzového nabíjení. Funkce nabíjení se totiž musí zapnout a to tak, že se na 3 vteřiny podrží tlačítko TEST. Teprve potom se připojené zařízení začne nabíjet, což je na modrých diodách indikováno “světelným hadem”.

Protože svítilna umožňuje použití akumulátorů s plochým kladným pólem, je potřeba při vkládání článků bát na jejich správnou polaritu. Najdeme ji vyznačenou na přepážce uvnitř bateriového pouzdra.

Napsat komentář