Rukavice poskytují v podzemí našim rukám ochrannou funkci hned z několika hledisek. Chrání před mechanickými nečistotami (bláto, okry a jiné agresivní usazeniny např. v dolech) dále chrání ruce před prochlazením, rozmočením pookžky a také před oděrkami nebo pořezáním rukou. Nezanedbatelná je i ochrana před infekcemi, plísněmi a nečistotami např. v městském podzemí, kryptách, kanalizačních systémech apod.
Při rozhodování o koupi rukavic je asi nejhlavnějším kriteriem druh podzemního prostředí, kam máme namířeno. Zda půjde o akci v suchu či vlhku a zda akce bude pracovní nebo exkurzní. Zda budeme těžit sedimenty nebo potřebujeme mít chráněné dlaně a zároveň citlivé prsty pro práci s lanem. Každý typ pracovních rukavic je vhodný pro určitou činnost. Většina zde popisovaných rukavic je určena pro průmyslové použití jako osobní ochanná pomůcka (OOP) a zakoupit se dají právě v prodejnách rpacovních potřeb a OOP.
Gumové rukavice
Pro akce ve vlhku jsou nejlepším řešením rukavice s celogumovým svrškem, které nás ochrání před promočením a samy zvenčí nenasáknou vodou. Jedná se například o červené červené nebo žluté rukavice s textilií uvnitř. Pořídit se dají v rozpětí od 40,- do 100,- Kč. Vyrábí se v tří délkových kategoriích (na zápěstí, do půli předloktí a na celé předloktí). Ponechávají dostatečný cit v prstech rukou pro manipulaci s lezeckými pomůckami nebo pracovním nářadím. Drží tvar v čási za zápěstím a tak se do nich dá po sundání navléknout zpět bez použití druhé ruky i v blátivém prostředí. Lze je tedy svléknout jednoduše sevřením rukavice mezi kolena a pohodlně do rukavic zase vklouznout zpět na rozdíl od rukavic s pletenými textilními manžetami.
Obr. č. 1: Žluté a červené PVC máčené rukavice : z hlediska jejich využití v podzemí se liší snad jen cenou a rozdílnou ohebností.
Obr. č. 2: máčené rukavice se oddávají v různých délkách manžety.
Výhodou rukavic s dlouhou manžetou je například i to, že se v nich dá bez velkého namočení přeplazit kalužina nebo koleno sifonu plazením po rukou a po špičkách nohou. Také se v nich dá bez promočení a prochladnutí těžit ten nejhorší materiál – tekuté bláto. Největší výhodou těchto rukavic je jejich odolnost pro vícero použití. Po převrácení na ruby se dají okartáčovat pod proudem vody nebo vyprat. Zpět naruby je vhodné otáčet až po úplném uschnutí vnitřní výstelky, jinak hrozí plesnivění nebo zasmrádnutí vnitřní textilie.
Pracovní rukavice
Pracovní rukavice vyrobené z kombinace hrubého textilu a měkké jelenicové kůže se hodí především do suchých podmínek. Kůže je v případě promočení nejen nepříjemná a nehřeje, ale také lepí prsty a klouže. Pracovní rukavice lze pořídit v cenách od 20,- Kč až po extra propracované modely za dvě i více stokorun. Takové se však hodí spíše na práci s lanem v suchých podmínkách.
Obr.č. 3 : za značkové pracovní rukavice lze utratit až pár stovek, ale dají se využít i k práci na laně.
Nitrilové polomáčené rukavice
Nitrilové polomáčené rukavice jsou prodyšné na straně hřbetu ruky a snižují pocení prstů a dlaní v rukavici. Hodí se do podzemí, kde nepředpokládáme vyloženě mokro, ale chceme ochránit prsty rukou a dlaň před provlhnutím. Rukavice jsou poměrně tenké a dobře ohebné. Mají uvnitř bavlněný úplet který je příjemný a částečně hřeje. Největší nevýhodou těchto rukavic je jejich obtížná pratelnost pro opakované použití. Naplétané manžety se po praní rozpadají a nebo ztrácejí pružnost.
Obr. č. 4: polomáčené nitrilové rukavice. Vyrábějí se ve velikostech od č. 7 do č. 11, proto jsou vhodným řešením pro velmi malé ruce.
Výhodou je velmi malý rozměr rukavic v sbaleném stavu. Mohou tak výrazně zpříjemnit návrat z vzdáleného pracoviště na kterém jsme si zablátili a nabrali vodu do pracovních celogumových rukavic. Na zbývající cestu zpět na povrch poskytnou komfort zkřehlým prstům při zachování dobré citlivosti v rukách například pro výstup po laně nebo žebřících. Cena těchto rukavic se pohybuje od ca. 20,- do 40,- Kč.
Protiprořezové rukavice máčené v silikonu
Rukavice upletené ze směsi bavlna-polyester jsou na dotykové straně prstů a na dlani pokryté terčíkovanou vrstvou latexu, odolnou proti prořezu. Svrchní strana ruky je kryta pružným a prodyšným úpletem s latexovou impregnací. Rukavice mají pletené manžety, které úzce obepínají zápěstí.
Obr. č. 5: jedny z nejpohodlnějších rukavic pro pohyb na laně
Rukavice dávají pevný pocit, hodí se i na slanění pro jejich silné vyztužení dlaně a zejména prostor mezi palcem a ukazovákem. Vhod příjde i ochrana nehtů přehybem gumy na prstech, například při rozebírání závalů a těžbě kamení. Tyto rukavice se prodávají v rozpětí od 30,- (pracovní potřeby) až po 150,- (různé sportovní speciálky, které prodávají narpsto stejné rukavice za několikanásobek ceny).
Pár rad na závěr:
- Rukavice lze prát, ovšem některé typy se při praní v automatické pračce rozpadají a nebo jejich úpletové manžety na zápěstí ztrácejí pružnost. Proto se hodí rukavice prát ručně.
- Polomáčené rukavice mají praktickou výhodu v tom, že se do jejich úpletu a textilie na hřbetu dobře otírá sopel a pot z tváře při práci.
- Pokud ponecháme celogumové rukavice po zpocení nebo promočení zabalené v overalu do další akce, směs klouzku a potu začne velmi nepříjemně zapáchat.
- Jeden pár skladných rukavic přibalený do vaku s pracovním nářadím může výrazně zpříjemnit návrat z promáčené a blátivé kopací akce.
- Cena za rukavice je zanedbatelná v poměru k službě, kterou nám a našim rukám odvádějí. Nemá smysl lézt bez nich kvůli úspoře.
- Cena stejného typu rukavic se může v různých prodejnách lišit až trojnásobně (nevýhoda tzv. speciálek pro potapěče a další sporty).