Čelovka pocházející z britské firmy, kterou v roce 1981 založili dva jeskyňáři je nepochybně první ryze jeskyňářskou čelovkou, osazenou 5W LED coby zdrojem světla. V podstatě existují dvě sorty podzemníků. Ti první používají zažité a ověřené zdroje osvětlení jako NiFe, Petzl DUO nebo karbidovou lampu a jsou naprosto spokojeni. Druhá skupina je tvořena jedinci, kteří si kupují a bastlí stále nové svítilny, a nikdy se nedokážou rozhodnout, kterou ze svých čelovek si právě vzít do podzemí. Pro ty, kteří jsou se svým světlem stále nespokojení, může být určitým vysvobozením NOVA od firmy Speleotechnics.
Autoři se snažili vytvořit čelovku uzpůsobenou opravdu pro jeskyňáře. Žádný nazdobený outdoor, žádná důlní lampa a žádná drobotina. Použití 5W LED umožňuje díky životnosti diody (řádově desetitisíce hodin) vytvořit kompaktní tělo odlité z tuhé pryže. S výměnou světelného zdroje se jednoduše nepočítá. Díky tomu je celé tělo čelovky vodotěsné. Riziko poškození kabelu (který je napevno zalitý do svítilny) je vyřešeno použitím ovinovací spirálové chráničky kolem kabelu. Ta chrání kabel v místě vedení kolem přilby před prodřením o skálu. Vypínač je řešen jako magnetický, bez přímého mechanického kontaktu s vnitřkem svítilny. Ovládání svítilny se provádí oddálením pružné části vypínače od těla svítilny (odchlípnutí pryč od sebe). První oddálení rozsvítí čelovku, každým dalším krátkým přepnutím se posune o jeden stupeň nastavení výkonu. Nová verze čelovky (uvedená na podzim 2004) má pouze tři úrovně výkonu oproti předchozí pětistupňové variantě z roku 2002. Sled přepínání je cyklický od nejnižšího po nejvyšší výkon a zpět. U třístupňové varianty je to tedy 1-2-3-2-1. Přidržením vypínače v oddálené poloze na delší dobu (cca. 2 sec.) se čelovka zhasne. Pružné ramínko vypínače je vyměnitelné pomocí imbus šroubků.
Vypouklá čirá krytka před diodou slouží jako ochrana před nečistotami a poškrábáním a je vyměnitelná. Je vyrobena z tvrdého polykarbonátu. Dá se vyjmout vydloubnutím pomocí šroubováku a její výměnou nedojde k porušení vodotěsnosti svítilny (pod ochrannou krytkou je sklo, které chrání diodu a teprve to je součástí vodotěsného systému těla svítilny). Díky vypouklému tvaru se dá relativně dobře otřít od bláta, na rozdíl od klasického rovného sklíčka s “rantlíkem” u většiny čelovek. Při nabrání bláta tak nemusíte sundávat přilbu a dřít ploché sklíčko, stačí prostě setřít nečistotu z vypouklé krytky. Za cenu toho je ovšem krytka náchylnější na poškrábání. Po několikahodinovém koupání čelovky v džbánu vody se za krytkou testovaného kusu objevila voda. Uklidňující je informace z návodu k použití, že pro případné potápění je vhodné krytku sejmout. Krytka samotná (jak už zaznělo) není součástí vodotěsného celku svítilny. Potápění s čelovkou NOVA je možné pouze v sladké vodě (ne v moři) a s vodotěsným zdrojem, který výrobce čelovky dodává.
Varianty upevnění svítilny
Klasické provedení s gumovými popruhy a pouzdrem na zátylku se jmenuje Headband.
Flexible lamp bracket je určena k pevné montáži na přilbu pomocí tří šroubů.
Blade mount je určena k osazení do plechové patice podobně jako klasická NiFe lampa.
Varianty napájení čelovky
Čelovka v sobě obsahuje DC/DC měnič napájecího napětí řízený procesorem. K napájení je bez problému možno použít napětí od ca. 3,6V do 5V. Napájení je tedy zamýšleno co nejvariabilněji, počínaje Lithium iontovým článkem, přes plochou baterii, alkalické baterie (AA,C,D) nebo NiMh články. Výrobce nabízí dvě základní varianty napájecího kabelu.
Nova Flexi je varianta s atypickým masivním konektorem který se po zapojení do univerzálního bateriového pouzdra přepásá popruhem. Vnitřní prostor bateriového pouzdra je zcela volný a obsahuje jen barevně rozlišené vodiče zakončené konektory faston. Výrobce dodává adaptér na 4ks AA baterií a slibuje adaptér na 3ks C baterií. Přímo na konektory lze také připojit plochou baterii 4,5V která však poskytne pouze malý proud a umožní svícení na nejnižší výkon. Adaptér na 3 ks C baterií jsme si vyrobili a pokusili se čelovku nosit. Pro člověka, který není zvyklý na těžkou přilbu, je tato varianta dost nepohodlná. Tělo čelovky je navíc malou protiváhou vůči bateriím a přilba je značně nevyvážená. Při napájení čtyřmi AAA bateriem NiMh o vyšších kapacitách (2300 mAh a více) lze čelovku nosit celkem pohodlně a kapacita postačí na běžné akce s bezpečným návratem do šesti hodin.
Nova FX cable je varianta s prodlouženým kabelem zakončeným speciálním gumovým konektorem, který poskytuje vodotěsnost. Ve spojení se zdroji řady FX (dodávanými výrobcem). Tyto zdroje nabízejí slušné kapacity, ovšem za cenu ne=unosnou pro našince. Výhodou je však dlouhý kabel. Proto je jednou z variant zakoupit tento model a upravit jej na vlastní vodotěsný konektor a zvolit napájení dle vlastních požadavků na dobu svícení. Potom je možno nosit čelovku na přilbě a napájení u pasu, nebo v kapse overallu.
Jak to svítí?
Světlo je rozptýlenější, než u svítilen s více malými 5mm LED. Pokrývá bohatě celé zorné pole. Nejnižší výkon čelovky je výrobcem srovnáván s intenzitou 7 bílých vysokosvítivých LED diod, používaných ve většině moderních čelovek. S tím lze plně souhlasit s tím rozdílem, že světlo je homogenní. Barva světla je naprosto jiná než u nejpoužívanějších 5mm LED. Namísto namodralého svitu přes 5200°K jde o žlutavo zelenou barvu srovnatelnou s 4200°K. I nejnižší výkon je bohatě postačující na běžný pohyb v krasu. Velké prostory jsou však s NOVOU skutečným požitkem. Na nejvyšší výkon si znovu a v nových souvislostech prohlédneme staré známé dómy, avšak při pohledu do obličejů užaslých kolegů sklidíme nejednu nadávku. Přímé světlo je pro oči Vašich kolegů velice nepříjemné a oslňující. Upevnění svítilny umožňuje sklopení kolmo k zemi a tak se časem naučíme světlo sklápět. Výhodou je i možnost naklonění do opačného směru od svislé osy. Získáme tak přehledně osvětlené popředí při lezení vzhůru.
Suma sumárum…
Rozhodně lze souhlasit s tím, že se jedná o revoluční čelovku. I přes některé své mouchy (napájení) je spolehlivá a jeskyňaření s ní je skutečně radost. Ovládání magnetického spínače je pohodlné i v zablácených rukavicích. Potíž u pětimodové varianty může být v cyklickém opakování pěti modů, v obtížnosti nastavit si požadovaný výkon. je to ale spíše otázka zvyku. Třístupňová NOVA je potom přehledným kompromisem mezi úsporným, normálním a silným svícením. Co se týče průhledné krytky, musíme se smířit s tím, že bude třeba časem ji vyměnit za novou. Cena krytky odpovídá ceně čelovky není nijak děsivá (kolem 1 libry). (pozn. po dvou letech od napsání této recenze není poškrábání polykarbonátové krytky nijak výrazně na závadu). Je nanejvýš vhodné rozmyslet se ještě před nákupem, jakou variantu upevnění a napájení uplatníme nejlépe. Vyhneme se nepříjemným potížím s zkracováním kabelu nové čelovky, pátráním po bateriích nebo řešením problémů s nabíječem. Pokud se pro tuto čelovku rozhodnete, budete muset začít nosit s sebou do podzemí větší napájecí zdroje, protože NOVA vás bude stále nutit prohlížet si jeskyni a jen ztěžka se budete nutit držet se na minimálním výkonu.
Orientační cena za NOVA Flexi headband (univerzální pouzdro na zátylek + gumové popruhy k upevnění na přilbu) : 100,- Ł
Odkazy
www.speleo.co.ukSpeleotechnics (UK) Oficiální stránky výrobce.
caves.org.uk/led/nova.pdf BCRA CAVE RADIO & ELECTRONICS GROUP, JOURNAL 54, DECEMBER 2003 (UK) (recenze čelovky v CREGJ v anglickém jazyce)
www.speleo-concepts.deSpeleo concepts – prodejce NOVA LED (DE)
www.lumileds.comLUMILEDS – Výrobce LED použíté v čelovce NOVA (USA)