Čelovky Petzl Tikka, Tikkina, Tikka plus, Zipka v roce 2008

Text se zabývá čelovkami Petzl Tikka, konkrétně původní řadou používající za zdroj světla bílé 5mm LED diody.

Rodina čelovek vycházející z Petzl Tikka představuje velmi lehké a kompaktní řešení. Vyznačuje se velmi nízkou hmotností při množství světla dostačujícím pro bezpečnou chůzi (30 lux). Napájení je řešeno třemi mikrotužkami (AAA). Při zdroji světla v podobě 2-4 kusů (v závislosti podle modelu čelovky) pětimilimetrových LED diod je čelovka schopna poskytovat osvětlení řádově po desítky hodin. Bateriové pouzdro je umístěno přímo za reflektor svítilny a tvoří kompaktní tělo čelovky. Jeden náhlavní popruh dostatečně drží lehkou čelovku na hlavě. Tělo svítilny není vodotěsné, výrobce uvádí vlhkoodolnost vůči vlivům počasí.

Čelovka Tikkina, 2 diody a pouze jeden režim svícení.

Tikka – tři LED diody a mechanický posuvný přepínač. Pouze jeden světelný režim (zapnuto – vypnuto). Svítilna je na sklápěcím kloubu umožňujícím nastavení úhlu osvětlení (sklon svícení pod nohy). Včetně baterií váží 78g.
Tactikka – totéž jako Tikka, ale s vyměnitelnými barevnými filtry před reflektor. Filtr je čirý a červený. Červený filtr je určen pro “zachování nočního vidění” (jinak řečeno pro dostačující orientaci ve tmě bez ztráty rozlišovací schopnosti vlivem velkého rozdílu světla a tmy)
Tikka plus – čtyři LED diody a tlačítkový mikrospínač. Tři úrovně svícení a jeden režim blikání.
TacTikka Plus – totéž jako Tikka plus, jen v provedení s vyměnitelným červeným a čirým filtrem před diody.
Tikkina – dvě LED diody a mechanický posuvný vypínač. Jeden režim svícení (zapnout – vypnout). Hmotnost 78 g.
Zipka – na hlavě se nosí pomocí navíjecí šňůrky (místo gumového popruhu). Jako zdroj slouží tři LED diody, hmotnost čelovky je 65 g. Navíjecí šňůrka zmenšuje velikost čelovky a zároveň se neumaže tak snadno, jako popruh. Čelovka není vybavena sklápěcím kloubem, ke svícení více pod nohy je potřeba posunout její pozici na hlavě.
Zipka plus – totéž jako Zipka, pouze s tím rozdílem, že má 4 LED diody jako zdroj světla. Hmotnost 65g.

klasická tikka, bez sklopného reflektoru a pouze s jedním režimem svícení

Barevná provedení
Všechny čelovky jsou vyráběny především v černém provedení. Čelovky TACTikka TACTikka plus a TACtikka XP jsou vyráběny také v kamuflážové (maskovací) barvě. ZIPka se vyrábí v červené barvě V roce 2007 byly uvedeny nové barevné varianty čelovek v provedení modrém, zeleném a černém. Na rok 2008 navíc byly uvedeny méně výrazné barevné modely pro průmysl.

Jas a doba svícení :
Tikka plus, Zipka plus, Tactikka plus (vše čtyř LEDkové verze)


režim svícení
doba svícení
maximální
100h
optimální
120h
ekonomický
150h
čas=0h322315
čas=0h 30min252014
čas=10h151311
čas=30h569

Výrobcem udávaný světelný tok je 35 lumenů při nových bateriích. Hodnota postupně klesá s dobou svícení v závislosti na poklesu napětí baterií.

Výsledné hodnoty výdrže baterií jsou při teplotě 20°C a alkalických bateriích.

Společná plus
Všechny čelovky z rodiny tikka, vybavené klasickými diodami o průměru 5 mm vynikají malým lehkým tělem svítilny. Proto je možné Tikku nosit jako záložní čelovku a to ať už v kapse overalu nebo přímo volně na krku. Čelovka má výbrně řešený světelný kužel, takže poskytuje rozptýlené světlo i pod nohy a v periferních úhlech, takže nenutí k neustálému kývání hlavou při ohlížení se za paprskem světla. Jak u kalsické tikka, tak i modelu tikka plus je dobře řešen vypínač. Posuvný vypínač je dostatečně zapuštěný a má odpor takový, že nedojde k samovolnému zapnutí čelovky v kapse. Tikka plus se zapíná stiskem mikrospínače, který je ještě mnohem lepší. Navíc ho lze pohodlně obsluhovat i v rukavicích.

Společná mínus
Vzhledem k tomu, jak minimalisticky je čelovka navržena, je trošku problémem výměna baterií. Nějaký čas trvá, než se člověk naučí namáčknout nejspodnější baterii tak, aby oba díly těla čelovky zaklaply do sebe napoprvé. Přestože se jedná o špičkovou čelovku, pokud si ji oblíbíte, narazíte na jeden problém. Při častém nošení se zničí gumový popruh vlivem agresivního potu při nošení na hlavě a nebo vlivem trvalého pnutí gumového popruhu při nošení na přilbě. Popruh ztratí nejen svůj vzhled, ale hlavně pružnost a po okrajích zkrepovatí vlivem popraskaných gumiček. O tom, že by se prodával popruh jako náhradní díl, není v katalozích ani na webu výrobce žádná zmínka.

LED diody s sebou přinášejí s nízkým příkonem také nevýhodu v podobě špatného odhadu zbývající kapacity baterií. Na jendu velmi dlouhou akci vydrží baterie poskytovat energii pro vysoký světelný výkon (10h), který dále postupně klesá s dobou svícení. Chceme-li mít záruku, že na akci odjíždíme vždy se stoprocentně připavenou tikkou, nezbývá, než buďto stále kupovat primární články a nebo přejít na akumulátory. Jinak se nevyhneme celkem častému jevu, kdy odjedeme na akci s téměř vybitými bateriemi, což se bohužel pozná až pozdě.

Intenzita světla poskytovaného diodami slábne spotupně až na prahovou hodnotu, při které se stále ještě dokážeme opatrně pohybovat, nicméně komfort takového svícení je mizerný. Proto se vyplatí vždy čerstvě nabité akumulátory.

Nevýhodou při použití akumulátorů je jejich lichý počet. Bohužel většina nabíječů je navržena pro nabíjení 2 nebo 4 článků současně a jen málokterý nabíječ umožňuje nabíjení článků jednotlivě.

Pokud si tikku koupíte, je vhodné hned a zřetelně si ji označit svým jménem nebo značkou. Vzhledem k tomu, že ji používá opravdu hodně lidí, není problém si ji na větší akci pomíchat ostatními lidmi.

Odkazy:
Petzl.com Oficiální stránky výrobce těchto čelovek

Napsat komentář