Čelovka Petzl DUO a jeho varianty

Klasické Čelovky Petzl DUO (E67, E60, E63 a Atex)

Svítilny řady DUO představují kvalitní a spolehlivé osvětlení do podzemí, pro canyoning i další aktivity v přírodě. Poskytují dva zdroje světla napájené ze společného bateriového článku. Původní provedení se silnou halogenovou a miniaturní kryptonovou žárovkou nabízí možnost volby mezi dvěma typy osvětlení.

Halogenová žárovka disponuje dosvitem kolem 100m s možností nastavení šířky světelného kužele pomocí páčky ZOOM na pravé straně reflektoru. Regulací je možno docílit od prostorového osvětlení až po úzký směrový kužel. Halogenovou žárovku tedy oceníme při krátkodobé potřebě prozkoumat prostory ve větší dálce nebo při pohledu do komínů či studní. Oproti tomu malá kryptonová žárovka je určena pro dlouhodobé svícení, po celou dobu pobytu v podzemí. Na obrázku níže je graficky zpracována charakteristika dosvitu a kapacity obou typů žárovek u variant DUO a DUObelt.

Oválný reflektor nikterak nepřekáží a čelovka z přilby netrčí. Reflektor je částečně nastavitelný, lzeho tedy sklopit k svícení pod nohy. Po levé straně reflektoru je umístěn třípolohový páčkový spínač se zamačkávací transportní pojistkou z červeného plastu. Její smysl je v ochraně svítilny před samovolným zapnutím během transportu například v batohu. Výrobce důrazně varuje že v takovém případě není vyloučeno riziko poškození reflektoru teplem vytvořeným halogenovou žárovkou. Přepnutím spínače do krajní horní polohy se rozsvítí halogenová žárovka, krajní dolní poloha rozsvítí kryptonovou žárovku. Střední poloha slouží k vypnutí svítilny a zablokování této polohy provedeme stlačením červené pojistky v místě blíže k patici reflektoru. Pro odblokování pojistky je třeba ji vtlačit na opačném konci. Obě polohy jsou znázorněny na obrázku. Krajní dolní poloha páčkového přepínače je k zapnutí kryptonové žárovky.

obr. č. 1: Inovovaná verze Petzl DUO 14 LED s třemi stupni intenzity svícení

Duo se dá rozdělit podle upevnění :

varianta s gumovými náhlavními popruhy
varianta duo fixo k pevné montáži na přilbu

Rozdělení podle umístění bateriového pouzdra :

s bateriovým pouzdrem neseným na týlové části hlavy (nejčastější provedení)
s odděleným bateriovým pouzdrem na prodlouženém napájecím kabelu (varianta DUO belt)


Varianta DUO E60, E63 (DUO Fixo) má bateriové pouzdro umístěné na zátylku. U modelu E60 na nastavitelných gumových popruzích a DUO fixo je určeno pro pevnou montáž na přilbu. Pouzdro je plastové s uzavíracími klipsami. Firma petzl dokonce tvrdí, že bateriové pouzdro umístěné vzadu (oproti umístění za reflektorem) je jeho vynález. U staršího modelu byly klipsy z plastu, nynější modely je mají vyrobeny z hliníku. V bateriovém pouzdře je možné použít zásobník na baterie (standardně) a nebo akumulátorový článek z 4 ks NiCd baterií, dodávaný výrobcem. K němu je jako příslušenství vyráběna nabíječka NiCd baterií (nabití trvá cca. 14 hod. z úplného vybití).

K otevření bateriového pouzdra je zapotřebí podebrat zespodu klipsy a vychýlit jejich spodní část do strany. Poté se i jejich horní část oddálí od těla pouzdra a je možné vyjmout zásobník na baterie (resp. akumulátorový článek).

Hmotnost svítilny je 200g bez baterií, k napájení slouží 4ks AA/LR6 baterií (alkalické, NiMh, NiCd… ) nebo NiCd akumulátorový článek. Obyčejné AA baterie se nedoporučují pro velmi malou kapacitu.

DuoBelt (E67) má reflektor naprosto identický, liší se pouze v umístění a typu baterií. Bateriové pouzdro na 4 ks C/LR14 baterií je vyrobeno z hrubé textilie a je připojeno k tělu svítilny prodlouženým kabelem. Články C/LR14 nabízí až třikrát vyšší kapacitu a umístěním mimo upínací popruhy nezatěžují hlavu svojí váhou. Bateriové pouzdro může být zavěšeno na opasku, uloženo ve vnitřní kapse overallu nebo uloženo v osobním vaku na zádech. Další výhodou je možnost uschování baterií do teplého prstředí pod oděv a tím zabránit zastavení reakce v chladných podmínkách. Ovládání a žárovky jsou identické s DUO E60,E63.Při rozšíření DUObelt o vysokosvítivé LED diody (moduLED) tak získáme takřka bezkonkurenční zdroj světla pro velmi dlouhé pobyty v podzemí.Hmotnost 210 g bez baterií, na hlavě pouze 140g.

DUO Atex je speciální varianta svítilny určená do výbušného prostředí. Odpovídá náročným standardům. Například je výrobcem zaručena ochrana proti přehřátí světelného zdroje a je možno vyměňovat napájecí článek bez rizika jiskření ve výbušném prostředí. Z hlediska speleologie je využitelnost této čelovky minimální, pokud se zrovna nezabýváme průzkumem starých uhelných dolů s nebezečím metanu. Cena čelvoky je přibližně trojnásbná oproti DUO E60. Hmotnost 325 g bez baterií.

některé užitečné informace pro použití svítilen DUO:

  • K mazání závitu reflektoru používáme Petzlem dodávanou nebo podobnou silikonovou pastu. Zaručuje dobrou manipulaci se závitem převlečného uzávěru reflektoru a zvyšuje ochranu proti vniknutí vody.
  • Pokud se nám spálí žárovka, NIKDY ji po výměně nevracíme do patice pro náhradní žárovky. Vyvarujeme se tak nempříjemnostem při další výměně.
  • Ztmavující se sklo na žárovce je projevem toho, že brzy dojde k jejímu spálení a bude nutné ji vyměnit.
  • Pokud jde závit ztěžka povolit, pokusíme se ho promazat a nebo mírně ohřát vysoušečem vlasů. Mělo by to pomoci.
  • Pokud vyměňujeme žárovku nebo baterie ve vlhkém a špinavém prostředí, po návratu z podzemí rozebereme čelovku a necháme ji zevnitř vyschnout. Vyčistíme závit a další části čelovky (navlhčeným bavlněným hadříkem) a po vyschnutí nezapomeneme namazat závit silikonovou pastou.
  • Ohledně svícení halogenovou žárovkou mějme na paměti následující : jedna hodina nepřetržitého svícení halogenem je pro alkalické baterie přibližně stejnou zátěží, jako 15 až 20 pětiminutových úseků svícení.
  • Ve chladném prostředí (které zastavuje reakci uvnitř alkalických článků) a při slabších bateriích může kryptonová žárovka poskytnout mnohem více světla než halogenová a s nižším odběrem proudu.

Použité zdroje :
Návod k použití a popis výrboku
www.petzl.com(stránky výrobce)

Napsat komentář